Gadu na Głos

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?

 

Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie w przezwyciężeniu uzależnienia od substancji psychoaktywnych, możesz to zrobić na wiele sposobów. Po pierwsze, w razie potrzeby należy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Następnie należy zachęcać bliską osobę do podjęcia leczenia. Unikaj pouczania lub grożenia bliskiej osobie. Zamiast tego należy skonfrontować się z oznakami nadużywania substancji i rozpocząć rozmowę. Może to być iskra potrzebna do skłonienia bliskiej osoby do szukania pomocy. Poniżej podano kilka sposobów zachęcania bliskiej osoby do szukania pomocy.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, że osoby zażywające narkotyki często ukrywają się pod maską. Choć może Ci się wydawać, że im pomagasz, to w rzeczywistości szkodzisz ich procesowi zdrowienia. Co więcej, osoby te mogą być odporne na argumenty. Nawet jeśli jesteś w stanie zrozumieć ich zachowanie, mogą go nie docenić i reagować inaczej niż osoby trzeźwe. Dlatego trzeba być cierpliwym.

Drugim krokiem w konfrontacji z narkomanem jest zachowanie jak największego spokoju. Osoby uzależnione mogą zaprzeczać lub bronić się, co może wywołać u nich agresję. W trakcie rozmowy należy zachować spokój i rzeczowość. Nie wywołuj u tej osoby poczucia obrony, oskarżając ją o jej zachowanie. Pamiętaj, że zajmujesz się uzależnieniem i chorobą, a nie osobistą wadą czy moralnym uchybieniem. Rozmowa może doprowadzić do zmiany zarówno u Ciebie, jak i u Twojego przyjaciela.

Dodatkowo warto pamiętać, że rozmowa z narkomanem jest trudna i należy podejść do niej ze zrozumieniem. Pamiętaj, że nadużywanie substancji jest mechanizmem radzenia sobie z problemami i błędnym sposobem radzenia sobie z życiem. Unikaj krytykowania bliskiej osoby, jeśli nie chcesz jej odepchnąć lub zachęcić do pogorszenia się jej stanu. W ten sposób wyrządzisz więcej szkody niż pożytku.

Jeśli Twój bliski jest uzależniony od narkotyków, musisz wiedzieć, dlaczego sięga po te substancje. Wiele osób nie rozumie, dlaczego sięga po narkotyki – i nie jest w stanie samodzielnie z nich zrezygnować, kierując się zdrowym rozsądkiem. Wiele osób, u których dochodzi do nadużywania substancji, cierpi również na problemy medyczne, takie jak ból, lub przyjmuje środki przeciwbólowe. Ważne jest, aby zrozumieć psychologię, która stoi za nadużywaniem substancji, zanim spróbuje się im pomóc.

Uzależnienie od narkotyków dotyka nie tylko osobę z problemem, ale także jej rodzinę i przyjaciół. Niezależnie od tego, czy Twoja bliska osoba zażywa narkotyki, czy nie, uzależnienie wpływa na wszystkie jej relacje, a ona sama nie jest w stanie poradzić sobie ze stresem. Jako członek rodziny możesz zachęcać ją do szukania profesjonalnej pomocy, ale musisz przyjąć do wiadomości, że jej życie jest piekłem. Najlepszym sposobem, aby pomóc bliskiej osobie poradzić sobie z uzależnieniem, jest otwartość i pamiętanie, że wyzdrowienie jest możliwe.

Pamiętaj, że uzależnienie dotyczy wszystkich. Osoba uzależniona raczej nie będzie dobrym przykładem idealnej rodziny, a jeśli pozostali członkowie rodziny będą w stanie pomóc bliskiej osobie w zmianie, szanse na powrót do nałogu będą mniejsze. Jednak rodzina, która wspiera osobę używającą substancji i jej powrót do zdrowia, może mieć ogromny wpływ na jej życie. Trzeba być gotowym do pracy nad zmianą kultury rodzinnej.

Exit mobile version