Uzależnienie od narkotyków to bardzo poważny problem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób sięga po zakazane używki. Pierwszy raz to zazwyczaj chęć spróbowania, ale szybko okazuje się, że chwilowe otępienie zmysłów jest całkiem przyjemne i chęć sięgnięcia po kolejną dawkę wzrasta. Skąd wiadomo, że dana osoba jest uzależniona? W jaki sposób z nią rozmawiać? Czy osobie uzależnionej od narkotyków można pomóc? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej!
Jak zachowuje się osoba uzależniona od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków nie zawsze jest tak oczywiste. Podobnie jak w przypadku alkoholików, narkomanie potrafią się doskonale kamuflować. Praktycznie żaden człowiek wprost nie przyzna się do tego, że nałóg na tyle przejął kontrolę nad jego życiem, że nie jest w stanie normalnie funkcjonować bez przyjęcia kolejnej dawki narkotyku. Jednak niektóre zachowania mogą wskazywać na uzależnienie. Takie osoby przede wszystkim są ciągle pobudzone, zdenerwowane. Zwłaszcza kiedy są pod wpływem substancji odurzających. Ich postępowanie jest bardziej nienaturalne, gdy nie mają dostępu do narkotyków. Wtedy pojawia się niepokój i nierzadko agresja. Zresztą zmienia się też podejście do bliskich i przyjaciół. Narkoman stopniowa zaczyna się oddalać od osób, z którymi do tej pory chętnie spędzał czas. Woli to robić w towarzystwie ludzi podobnych do niego – uzależnionych. W takim gronie nikt nie będzie go oceniać, czy próbować przekonać do leczenia. Mniejsze, a wręcz znikome znaczenie mają też pasje i obowiązki. W zależności od przyjmowanego narkotyku można na ciele uzależnionego zobaczyć zmiany, które wskazują na wbicie igły. Natomiast w pokoju, pojawiają się nietypowe rzeczy, jak bibułki, zapalniczki, niewielkie woreczki itp. Poza tym osoba uzależniona nagle z ogromnym zaangażowaniem zaczyna bronić swojej prywatności.
Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków?
Osoba, która stanie przed pytaniem, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków, najpierw musi określić, czy jest pewna, że problem istnieje. Bardzo ważne jest też to, aby wyznaczyć cel tej rozmowy np. przekonanie do leczenia. Chociaż niezależnie od tego, jaki będzie motyw przewodni warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest spokój. Trzeba pamiętać, że myśli osoby uzależnionej skierowane są na zupełnie inne tory, niż jego rozmówcy. Im bardziej dał się wciągnąć mackom nałogu, tym ciężej skupić mu uwagę na czymkolwiek poza zdobyciem kolejnej dawki. Całkiem prawdopodobne jest to, że będzie kłamać i próbować jak najszybciej zmienić temat. Wbrew pozorom rozmowa nie zawsze musi dotyczyć narkomanii. Uzależniony często chce poczuć, chociaż odrobinę normalności. Do zbudowania zaufania konieczne jest traktowanie narkomana na równi sobie. Jako że nie często ma możliwość porozmawiać na neutralne tematy, to trzeba pozwolić mu mówić, kiedy tylko zechce i lepiej nie przerywać. Kiedy się zdenerwuje, ciężko będzie ponownie nakłonić go do rozmowy, a osobę uzależnioną bardzo łatwo i szybko można wyprowadzić z równowagi. Co więcej, istotny jest też dobór słów. Dopóki narkoman nie przekona się, że intencje rozmówcy są dobre, będzie bardzo sceptycznie podchodzić do potencjalnej pomocy. Dlatego na początku lepiej pomijać drażniące go słowa jak uzależnienie, narkomania, leczenie, czy odwyk. Jeśli już druga strona za wszelką cenę chce uzyskać konkretne informacje, to musi zrobić to tak, aby nie nie wzbudzić podejrzeń uzależnionego.
Należy też nadmienić, że zanim w ogóle dojdzie do rozmowy z osobą uzależnioną od narkotyków, trzeba wcześniej dowiedzieć się, jak leczona jest narkomania (najpopularniejszy jest odwyk w ośrodku zamkniętym), jakie są jej przyczyny i objawy. Bez elementarnej wiedzy dialog nie będzie miał większego sensu. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy specjalisty. Pozostaje pamiętać, że nawet przymusowe leczenie jest troską, wsparciem i walką o zdrowie oraz życie. Mimo że uzależniony pewnie na początku będzie myślał zupełnie inaczej.