Jak napisać kondolencje?

Jak napisać kondolencje?

Ludzie przeważnie nie wiedzą, w jaki sposób zareagować na wiadomość o śmierci. Co powiedzieć osobie, która straciła kogoś bliskiego? Jak wyrazić współczucie? Czy słowa w tym przypadku mają jakikolwiek sens? Owszem, dlatego warto nauczyć się składać kondolencje.

Przesyłanie kondolencji w formie pisanej

Jedną z przyjętych tradycji jest wysłanie rodzinie zmarłego kwiatów wraz z kartą kondolencyjną. To bardzo elegancka i oficjalna forma. Dedykowana szczególnie osobom starszej daty, przedstawicielom inteligencji oraz wszystkim, którzy cenią sobie konwenans. Takie kondolencje powinny być napisane w stylu formalnym. Bez potocznego słownictwa czy poufałych sformułowań. Dobrze, jeżeli zawierają cytat z literatury. To dodaje powagi i podkreśla uroczystą wymowę wiadomości.

Wielkie znaczenie pisania kondolencji

Warto mieć na uwadze to, że kondolencje składane osobiście podczas pogrzebu czy stypy nigdy nie zastąpią tych pisanych. Po pierwsze dlatego, że podczas uroczystości rodzina zmarłego jest skoncentrowana na żegnaniu bliskiej osoby. Trudno by osoby pogrążone w żałobie przywiązywały wielką wagę do tego, co się do nich mówi w tak przytłaczającym momencie. Wymagana jest też pewna zdawkowość. Z racji tego, że większa liczba uczestników ceremonii pragnie przekazać wyrazy współczucia. Z reguły więc kondolencje ustne wypadają sztampowo. Ograniczają się do 2-3 zdań. Słowo pisane ma natomiast o wiele większy potencjał. Tę formę można dowolnie wygładzić i uwznioślić. Co najważniejsze zostaje ona na dłużej. Rodzina może wrócić więc w każdej chwili do takiego przekazu, np. w momencie wspominania zmarłego.

Kondolencje za pośrednictwem SMS-ów, e-maili, portali społecznościowych i komunikatorów

Niektóre osoby mają wątpliwości, czy tego typu kanały nie są zbyt nowoczesne, wręcz niepoważne, aby za ich pośrednictwem składać wyrazy współczucia. Wszystko oczywiście zależy od tego, kto jest ich adresatem. Jeśli osoba, która aktywnie korzysta z tego typu form komunikacji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wykorzystać. Nie ma w tym absolutnie niczego nieuprzejmego. Kondolencje przesyłane w ten sposób są bardzo dyskretne. Bez zbędnego narzucania się. Jednocześnie mogą nieść ze sobą bardzo silny ładunek emocjonalny. Tak jak każda forma pisana.

Może Cię zaciekawić:  Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? Wszystko, co należy wiedzieć przed zakupem drzwi wejściowych do domu!

Wpis w księdze kondolencyjnej

Coraz częściej na pogrzebach, szczególnie takich, w których uczestniczy większa liczba osób jest wystawiana specjalna księga kondolencyjna. Dobrze mieć to na uwadze i warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność. Sformułowanie kilku sensownych zdań ad hoc pod presją czasu może przerastać możliwości większości ludzi. Dobrze więc na spokojnie zastanowić się, jak napisać kondolencje, tak aby rodzinie zmarłego pozostało coś ku pokrzepieniu serc. Podczas uroczystości wystarczy już tylko przelać na papier zapamiętaną treść. Skupiając się jedynie na estetyce charakteru pisma.

Praktyczne wskazówki przy pisaniu kondolencji

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że mamy do czynienia ze szczególnym komunikatem. Takim, który ma do spełnienia konkretną funkcję. Trzeba wiedzieć, że kondolencje to z definicji wyrazy współczucia, które składa się komuś z powodu śmierci bliskiej dla niego osoby. Powinny mieć więc uroczystą formę, a przy tym nieść ze sobą pewną empatię. Dobrze wspomnieć coś dobrego o zmarłym. Przytoczyć jakieś wydarzenie. Podkreślić, że jego odejście stanowi niepowetowaną stratę. Uzasadnić dlaczego. Na zakończenie można zapewnić o gotowości udzielenia rodzinie wsparcia w razie potrzeby.

Użyteczne zwroty kondolencyjne

Kondolencje są na tyle sformalizowane, że często wykorzystują podobne sformułowania. Zupełnie jak w przypadku życzeń. Warto znać przynajmniej kilka z nich:

  • Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia.
  • Z wielką przykrością dowiedziałem się o śmierci X.
  • Niech spoczywa w pokoju.
  • Proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje,
  • Zostanie na zawsze w naszej pamięci.
  • Śmierć X poruszyła mną do głębi,
  • Przesyłam najszczersze wyrazy współczucia z powodu odejścia X.
  • Całym sercem współczuję Państwu straty X.
  • Łączę się z Państwem w głębokim smutku po śmierci wyjątkowego człowieka, jakim był X.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *