Praca w sądzie – jak zostać prawnikiem?

Praca w sądzie – jak zostać prawnikiem?

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu seohouse.pl

Interesuje Cię praca w sądzie? Sprawdź jak zostać prawnikiem i rozpocząć owocną karierę zawodową.

Jak zostać prawnikiem? W tym wypadku odpowiedź jest prosta. Należy przede wszystkim skończyć odpowiednie studia. Pamiętajmy jednak, że nie na każdego absolwenta czeka praca w sądzie.

Jak dostać się na studia prawnicze?

Praca w sądzie oczywiście jest celem. Początek tej drogi to jednak rekrutacja na studia prawnicze. I tutaj należy nadmienić, że kierunki tego typu należą do wymagających. Co roku na najbardziej prestiżowych uczelniach aplikuje na nie więcej osób niż jest dostępnych miejsc.

W tym momencie uczelnie oferujące kierunki prawnicze, nie wymagają osobnych egzaminów. Porównują za to wyniki z matury. Najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty:

  • historia
  • język polski
  • język obcy
  • język łaciński i kultura antyczna
  • geografia
  • matematyka

Jeśli dostaniemy się na studia dzienne, edukację będziemy odbywać całkowicie za darmo. Jeśli natomiast chcemy studiować zaocznie, już powinniśmy się nastawiać na dosyć konkretne wydatki. W tym momencie ceny za studiowanie tego kierunku zawierają się pomiędzy 4000 a 11 000 złotych za rok.

Jak zostać prawnikiem? – skończ studia z dobrymi ocenami

Młodzi ludzie regularnie zadają sobie pytanie, jak zostać prawnikiem. I tutaj ciężko wymienić jakąś drogę na skróty. Należy świetnie orientować się w polskim systemie prawnym. A aby posiąść wiedzę z tej dziedziny, trzeba skończyć odpowiednie studia.

I tutaj pojawia się pytanie, czego właściwie uczą się studenci kierunków prawniczych? Wyjaśnianie najlepiej zacząć od pierwszego roku. Ma on charakter przygotowawczy. W jego trakcie uczestnicy zajęć będą uczyli się historii – zarówno ogólnej, jak i systemów prawnych. Zapoznają się także z podstawowymi terminami, które okażą się niezbędne w trakcie dalszej edukacji.

Oczywiście praca w sądzie rzadko wymaga znajomości historii Aten czy przepisów obowiązujących w Imperium Rzymskim. Po pierwszym roku studenci przechodzą do nauki na temat obecnie obowiązujących przepisów. Uczą się prawa karnego oraz cywilnego. Na wyższych latach mają też zajęcia z prawa pracy czy handlowego.

Może Cię zaciekawić:  Jak wyszukać korzystne oferty na rynku odzieży pielęgniarskiej?

Oprócz wykładów program studiów uwzględnia tak zwane konserwatoria. Są to zajęcia, które na innych kierunkach byłyby nazywane ćwiczeniami. W ich trakcie studenci podchodzą do przepisów ze strony bardziej praktycznej. Przede wszystkim analizują poszczególne casusy.

Praca w sądzie tylko po aplikacji?

Prawo to elitarny kierunek i samo skończenie go otwiera wiele drzwi do kariery. Kancelarie często zatrudniają prawników bez aplikacji – głównie jako pracowników pomocniczych i zajmujących się reaserchem. Na tego typu osoby istnieje też zapotrzebowanie w wielu firmach. Niektórzy twierdzą, że skończenie kierunku prawniczego zdecydowanie ułatwia także prowadzenie własnej działalności. Bo w końcu prawnikowi o wiele łatwiej zrozumieć meandry zasad dotyczących zatrudniania pracowników i zawierania kontraktów.

Bez aplikacji jest możliwa nawet praca w sądzie. Prawnik bez aplikacji może pracować między innymi jako protokolant. Ta funkcja oprócz dużej prędkości pisania wymaga też świetnej znajomości specjalistycznych terminów.

Kilka zawodów prawniczych wymaga jednak skończenia aplikacji. Jest to forma praktyki, która kończy się państwowym egzaminem. Aplikacja niezbędna między innymi aby pracować jako:

  • adwokat
  • prokurator
  • radca prawny
  • notariusz
  • komornik
  • rzecznik patentowy

Jakich umiejętności potrzebuje prawnik?

Jak zostać prawnikiem, już wiemy. Teraz jeszcze pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak zostać dobrym. Do tego będą potrzebne odpowiednie umiejętności.

I tutaj warto wspomnieć o tej, która przydaje się w trakcie studiów. Większość absolwentów kierunków prawniczych podkreśla, że najbardziej przydaje się… dobra pamięć. Na egzaminy będziemy bowiem musieli przyswoić ogromne ilości wiedzy – i to takiej, którą często trzeba powtórzyć słowo w słowo.

Mowy końcowe nie mają aż takiego znaczenia, jak w amerykańskich filmach, ale jednak istnieją. Dla adwokatów i innych prawników pracujących na sali, wysokie umiejętności interpersonalne są absolutnym must have.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *