W jaki sposób dbać o samochód, aby zmniejszyć wysokość swojej składki OC? Istnieje kilka możliwości, które pozwolą kierowcom oszczędzić. Z naszego artykułu dowiesz się, co warto zrobić w tym celu.
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów, które są zarejestrowane w Polsce. Nawet jeżeli auto stoi w garażu albo na posesji, ale figuruje w urzędzie, musi posiadać ważną polisę. Stanowi ona jedno z najważniejszych obciążeń finansowych, ponieważ wymaga wyłożenia kilkuset złotych. Dlatego bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, jak dbać o samochód, żeby zmniejszyć wysokość składki OC?
Co wpływa na wysokość składki OC?
Właściciele samochodów wiele czasu poświęcają na to, by znaleźć OC w atrakcyjnej cenie. Warto sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu online na Beesafe, które pozwoli załatwić sprawę w kilka minut – i to bez wychodzenia z domu. Dobrze jednak wiedzieć, jakie kryteria bierze pod uwagę ubezpieczyciel, by wyliczyć stawkę OC. Ważną kwestią jest między innymi:
- wiek kierowcy;
- staż kierowcy (ile czasu posiada prawo jazdy);
- miejsce użytkowania samochodu (duże miasto czy mniejsza miejscowość);
- pojemność silnika samochodu;
- marka pojazdu;
- rocznik samochodu.
Są to czynniki, na które osoby ubezpieczające samochód nie mają większego wpływu. Czy można jednak tak dbać o samochód, aby znacząco obniżyć swoją stawkę OC?
Czy dbając o samochód, można zmniejszyć składkę OC?
Jeśli uważasz, że twoje ubezpieczenie jest zbyt wysokie, możesz na przykład rozłożyć OC na raty na Beesafe. Dzięki temu opłacisz kilka niższych, zamiast jednej wysokiej kwoty. Warto również wiedzieć, że odpowiednie obchodzenie się z samochodem także pozwoli ci zmniejszyć wysokość tej obowiązkowej opłaty. Nie mamy tu bynajmniej na myśli regularnych wizyt u mechanika albo w myjni – dbanie o samochód przejawia się również w racjonalnej jeździe.
Młodzi kierowcy mogą mieć problem z tym, by udowodnić ubezpieczycielowi, że nie stanowią zagrożenia. Uważani są bowiem za skłonnych do ryzykowanych działań i nieostrożnej jazdy. Towarzystwa ubezpieczeniowe o wiele łaskawszym okiem patrzą na osoby w średnim wieku, które nie mają na swoim koncie żadnej stłuczki. Bezpieczna i uważna jazda to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by obniżyć swoją stawkę OC. Z biegiem lat kierowca nabywa prawa do zniżek, dzięki czemu za polisę płacą nawet kilkadziesiąt procent mniej.
Na wysokość składki wpływa także sposób użytkowania auta. Kierowca, który posługuje się nim tylko w prywatnych celach, zapłaci mniej niż właściciel jednoosobowej firmy. W swoich kalkulacjach niektóre towarzystwa zwracają też uwagę nie tylko na markę i rocznik, ale również na przebieg samochodu. Co oznacza, że im więcej się nim jeździ, tym większy jest koszt ubezpieczenia.
Sposoby, które pozwolą płacić mniej
Co można zrobić, aby zapłacić niższe OC? Na pewno należy jeździć ostrożnie i zgodnie z przepisami, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji skutkujących stłuczką. Z biegiem czasu zyskuje się prawo do niższych składek. Oprócz tego można ustanowić współwłasność samochodu. Doświadczony kierowca, który może poszczycić się zarówno odpowiednim wiekiem, jak i stażem za kierownicą, a do tego bezszkodową jazdą, dzięki swoim zniżkom obniży kwotę ubezpieczenia OC.
Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują różnego rodzaju promocje. To wszelkiego typu pakiety, oferujące na przykład polisę na dom lub na życie z dodatkową opcją tańszego ubezpieczenia samochodu. Zawsze warto również poprosić o ofertę indywidualną – dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, kiedy kierowca ma zamiar przedłużyć polisę. Być może uda się wynegocjować lepsze warunki.
Jak dbać o samochód, by zmniejszyć składkę OC? Podsumowanie
Najlepszym sposobem na to, by zmniejszyć składkę OC, jest odpowiedzialna i bezszkodowa jazda. Każdy rok bez stłuczki może przynosić nawet 10% zniżki na następną polisę. Niektóre towarzystwa już po trzech latach bez wypadku na koncie przyznają ich pełnię. Jeżeli nie można zmienić auta na nowe lub mniejsze, zachowanie rozsądku za kierownicą stanowi najlepszą radę dla każdego, kto chce zmniejszyć swoją składkę ubezpieczenia OC.