Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

W życiu każdego bliskiego osoby uzależnionej od alkoholu, przychodzi moment w którym mówią symboliczne „dość”. Jest to czas na rozpoczęcie rozmowy z alkoholikiem odnośnie dalszych kroków. Niemniej jak rozmawiać z alkoholikiem, by przyniosło to efekty?

Rozmowa z alkoholikiem – zrezygnuj ze zmowy milczenia

W domu, w którym mieszka osoba uzależniona od alkoholu, panuje przysłowiowa „zmowa milczenia”. Można wręcz powiedzieć, że jest to nieodłączne zjawisko, które towarzyszy chorobie alkoholowej. Czym ono się przejawia? Otóż mieszkająca pod jednym dachem z alkoholikiem, przez cały czas utrzymuje, że wszystko jest dokładnie tak jak być powinno. Kryje kolejne wybryki uzależnionego i szuka dla niego wymówek. Niestety w takim wypadku można śmiało nazwać taką osobę współuzależnioną, gdyż podporządkowała ona całe swoje życie, pod życie alkoholika. Zmowa milczenia jest niczym innym jak strachem i obawą o to, co będzie kolejne. Osoba współuzależniona zastanawia się, jaki krok podjąć, by nie zdenerwować alkoholika, aż w końcu dochodzi do wniosku, że o wiele lepiej jest pozostać cicho. Niemniej jednak jest to najgorsze rozwiązanie, które polega na przysłowiowym zamiataniu problemu pod dywan. Zmowa milczenia, nie pomoże w rozwiązaniu problemu alkoholowego, a co gorsza, może doprowadzić do większych tragedii.

Jak rozmawiać z alkoholikiem i dlaczego warto?

Rozmowę z alkoholikiem warto przeprowadzić, nie tylko ze względu na niego, ale także ze względu na nas samych. Otóż życie pod jednym dachem z osobą uzależnioną jest niezwykle trudne. Początkowo, rozpoczęcie rozmowy również może urastać do rangi czegoś, co wydaje się nam kompletnie niemożliwe. Obawiamy się bowiem tego, jaka będzie reakcja alkoholika. Nie chcemy wzbudzić w nim frustracji bądź co gorsze doprowadzić do wybuchu agresji. Oczywiście obawy te są całkowicie uzasadnione i w pełni normalne. Przecież nikt z nas nie urodził się z wiedzą odnośnie tego, w jaki sposób można pomóc alkoholikowi. Warto jednak uświadomić sobie, że im dłużej będziemy przeciągać moment rozmowy z uzależnionym, tym trwający stan rzeczy, będzie przyczyniał się do pogorszenia jakości życia. Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, a jej stadia pogłębiają się w czasie. Mówiąc prościej, z alkoholikiem warto porozmawiać i co więcej, warto to zrobić jak najszybciej. Nie jest tajemnicą bowiem, że takie osoby niezwykle często bagatelizują swój problem i starają się go skrzętnie ukryć. Pojawiają się wymówki i zmyślone historie, które nie pozwalają na obiektywną ocenę sytuacji. Wobec tego, do rozmowy z alkoholikiem trzeba się odpowiednio przygotować i uświadomić sobie, że nie będzie to najłatwiejsza i najprzyjemniejsza rozmowa w naszym życiu.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać ze świnką morską?

Jak rozmawiać z uzależnionym alkoholikiem – przydatne wskazówki

Jeśli zdecydowaliśmy się na rozmowę z alkoholikiem to po pierwsze trzeba całkowicie wyciszyć emocje tak, by być gotowym do stawienia czoła niecodziennej sytuacji. Warto ułożyć sobie w głowie scenariusz rozmowy, a nawet skonsultować jej przebieg z terapeutą uzależnień. To co jest jednak najważniejsze, to wybranie takiego momentu na rozmowę, w której osoba uzależniona będzie trzeźwa. Kolejno trzeba przedstawić alkoholikowi fakty, najlepiej w jak najprostszych słowach. Warto pokazać mu, jak sytuacja wygląda z naszej perspektywy. Co więcej można pomóc sobie przykładami z życia codziennego, które lepiej zobrazują alkoholikowi całą sytuację. Powiedzmy o tym jak jego uzależnienie wpływa na nas i na niego samego. Ważne jest to, by również podczas rozmowy aktywnie słuchać tego, co alkoholik ma nam do powiedzenia, jednak nie powinniśmy wdawać się w dyskusję, ani niczego negować. Na koniec rozmowy, warto podkreślić, że osoba uzależniona nie jest ze swoim problemem sama i że zawsze jesteśmy gotowi ją wesprzeć i trwać przy niej, a także warto podkreślić, że pomoc specjalisty, jest korzystnym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *