Jak rozmawiać z nastolatkiem który się buntuje?

Jak rozmawiać z nastolatkiem który się buntuje?

Twoje pytanie brzmi: „Jak rozmawiać ze zbuntowanym nastolatkiem?”. Być może czujesz się zestresowany i sfrustrowany tą sytuacją. Bardzo ważne jest jednak, aby zachować opanowanie. Nastolatki często mówią rzeczy, które ranią twoje uczucia, więc nigdy nie reaguj złością. Jeśli się zdenerwujesz, sytuacja może się pogorszyć. Zamiast tego rozładowuj napięcie i rozmawiaj z nastolatkiem, gdy jest spokojny.

Podczas rozmowy z nastolatkiem należy pamiętać, że jego zachowanie jest odzwierciedleniem jego własnych uczuć. Nastolatki chcą zwrócić na siebie uwagę, ale czasami robią rzeczy, które wpędzają je w kłopoty. Ważne jest, aby zachować spokój i zrozumieć przyczyny ich buntowniczego zachowania. Przedyskutuj z nastolatkiem problemy i postaraj się zrozumieć powody jego postępowania. Może to być tak proste, jak to, że nie ma przyjaciół lub jest nieśmiały w klasie.

Nastolatki są ludźmi i mogą być niegrzeczne w stosunku do Ciebie lub innych osób. Trzeba im pokazać, że nie jest się tyranem. Nastolatki próbują odnaleźć własną tożsamość, więc muszą czuć, że mają prawo tak się zachowywać. Mimo że rozmowa z nastolatkiem może być trudna, należy starać się być człowiekiem, a nie dyktatorem.

Jeśli nastolatek nie okazuje szacunku, spróbuj znaleźć inne rozwiązanie. Postaraj się, aby sytuacja była dla niego przyjemniejsza, dając mu wybór zamiast stawiać ultimatum. Pamiętaj, że nastolatek poczuje się silniejszy, gdy będzie miał możliwość wyboru. Pamiętaj, że nastolatek może okazywać agresję wobec Ciebie i innych członków rodziny, ale może też robić coś, o co go poproszono.

Rodzice muszą pamiętać, że są dla nastolatka nauczycielem, cheerleaderką i osobą odpowiedzialną za dyscyplinę. Muszą więc nauczyć je rozwiązywania problemów. Umiejętność rozwiązywania problemów można im przekazać, zadając pytania, proponując rozwiązania i zachęcając do rozmowy z przyjaciółmi. A przede wszystkim – nigdy się nie poddawaj. I pamiętaj, żeby to było krótkie i proste. Jest to o wiele bardziej skuteczne niż próby wygrania walki poprzez krzyk i wrzaski.

Może Cię zaciekawić:  Jak napisać kondolencje?

Jeśli nie udało Ci się przekonać nastolatka do zaakceptowania konsekwencji za złamanie zasad, spróbuj dać mu do zrozumienia, że łamanie zasad wiąże się z konsekwencjami. Ustal rozsądne konsekwencje za łamanie zasad i pochwal dobre zachowanie. Ale nie przesadzaj z tym. Ciągła krytyka jest dla nastolatka negatywnym doświadczeniem. Nie będzie chciało robić tego, co dobre, więc chwal i komplementuj je, gdy to zrobi.

Rozmawiając z nastolatkiem, unikaj pokusy udzielania rad. Zamiast tego skup się na znalezieniu rozwiązania problemu. Staraj się stworzyć przyjazną atmosferę i nie spuszczaj wzroku z nastolatka. Jednostronna rozmowa doprowadzi tylko do konfrontacji i frustracji. Zamiast tego staraj się stworzyć sytuację, w której obie strony będą mogły się czegoś nauczyć i dojść do porozumienia. Jeśli masz problemy z nawiązaniem kontaktu z nastolatkiem, spróbuj porozmawiać z nim o rzeczach, które lubi robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *