Jak rozmawiać z psychologiem?

Jak rozmawiać z psychologiem?

Rozpoczynając terapię, pacjent może czuć się zdenerwowany lub niekomfortowo. Może minąć kilka sesji, zanim poczujesz się komfortowo, więc pamiętaj, aby wyjaśnić, dlaczego czujesz się niekomfortowo. Pamiętaj jednak, że terapeuci pracują z pacjentami i muszą ze sobą współpracować, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Jeśli nie czujesz się komfortowo z pierwszym terapeutą, może się okazać, że nowy terapeuta będzie dla Ciebie najlepszy. Psycholog będzie mógł pomóc w znalezieniu nowego terapeuty lub pomóc w znalezieniu takiego, z którym będzie Ci się dobrze współpracowało.

Przed rozpoczęciem sesji terapeutycznych zastanów się, co chcesz uzyskać z tego doświadczenia. Wielu terapeutów może poprosić pacjenta o poprowadzenie rozmowy, podczas gdy inni zasugerują obszary, na których należy się skupić podczas sesji. Tematy dyskusji mogą być różne – od codziennych problemów po bardziej głębokie kwestie. Można skupić się na jednym temacie przez kilka sesji lub zmieniać tematy z tygodnia na tydzień. Spotkanie z terapeutą może być onieśmielające, zwłaszcza jeśli masz wrażenie, że ocenia on Twoje odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że sesje terapeutyczne mają na celu uzdrowienie, a nie karę.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć, możesz zacząć od mniejszych tematów. Terapeuta najprawdopodobniej zapyta, dlaczego zgłosiłeś się na terapię. Może też zapytać o poprzednie metody leczenia lub metody, które stosowałeś w celu rozwiązania swoich problemów ze zdrowiem psychicznym. Jeśli próbowałeś innych metod, co ci się sprawdziło? Jeśli masz obawy przed ujawnieniem terapeucie zbyt wielu informacji, możesz je zapisywać lub wysyłać listy. Terapeuta będzie w stanie lepiej zrozumieć Twoje obawy i upewnić się, że rozmowa z nim jest dla Ciebie komfortowa.

Jeśli martwisz się o czas, jaki zajmie Ci wizyta u psychologa, pomocny może być Internet. Internet jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających na wsi, mających ograniczenia fizyczne lub po prostu nie mających czasu na wizytę w lokalnej poradni. Czat internetowy jest łatwy w użyciu i nie wymaga dojazdu do gabinetu fizycznego. Co więcej, można rozmawiać z terapeutą za pomocą smartfona, siedząc w domu lub będąc w podróży.

Może Cię zaciekawić:  Jakie kwiaty dobrać do wysokich donic na taras?

Chociaż rozmowy z rodziną i przyjaciółmi mogą być pomocne, rozmowy z psychologiem są szczególnie korzystne, jeśli szukasz obiektywnych i fachowych wskazówek. Dzieje się tak dlatego, że terapeuci nie są osobiście zaangażowani w życie pacjenta, dzięki czemu mogą wysłuchać jego doświadczeń bez uprzedzeń. Terapeuta może pomóc w pokonaniu wyzwań emocjonalnych i wprowadzeniu pozytywnych zmian w życiu. Jest to również pomocne w przypadku zdiagnozowania u pacjenta choroby psychicznej lub poważnego problemu.

Istnieje wiele sposobów uzyskania pomocy, jeśli czujesz się przytłoczony lub przygnębiony. Większość dużych i średnich pracodawców posiada programy pomocy pracowniczej, które oferują krótkoterminowe porady za darmo lub za niewielką opłatą. Jeśli ubezpieczenie nie pokrywa kosztów terapii, można polecić psychologa, który zmieści się w budżecie. Można także skontaktować się z lokalnym ośrodkiem zdrowia psychicznego lub szpitalem klinicznym. Zazwyczaj oferują one obniżone opłaty, skalę przesuwaną i rządowe źródła finansowania, aby pomóc swoim pacjentom w uzyskaniu pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *