Jak rozmawiać z osobą która ma depresje?

Jak rozmawiać z osobą która ma depresje?

Wiele ludzi zastanawia się jak rozmawiać z osobą chorą na depresję, szczególnie że w ostatnim czasie ta choroba została uznana za epidemię. W Polsce jest to 1,5 miliona osób.

Jak się objawia depresja?

Większość ludzi nie wie zbyt wiele o objawach depresji, a zrozumienie ich pomoże nam wiedzieć jak rozmawiać z osobą chorą na depresję. Depresja może nam się głównie kojarzyć z ogólnie obniżonym nastrojem, często takie osoby są uznawane za pesymistyczne, leniwe, niezdecydowane. Pesymizm nie musi być koniecznie związany z depresją, może być cechą charakteru, tak samo jak lenistwo. To jak depresja wygląda z zewnątrz jest czymś innym, niż z perspektywy chorego, dlatego żeby zrozumieć jak rozmawiać z osobą chorą na depresję, trzeba poznać jej punkt widzenia. Można się spytać co osoba czuję w danym momencie, ale długotrwała depresja może doprowadzić do apatii, to stan, w którym chory nie jest w stanie nazwać swoich uczuć. „Lenistwo” osoby z depresją bierze się z braku energii. Mózg jest w trybie przetrwania, często towarzyszą mu myśli samobójcze, a każda czynność może się wydawać niemożliwa, i faktycznie taka być. Innymi objawami są spadek poczucia własnej wartości, czyli myślenie o sobie, jak o kimś nie wartościowym, bezużytecznym. Nagła utrata zainteresowań, hobby które zawsze poprawiało humor już nie cieszy, wszystko wydaję się bez sensu. Zmiana apetytu, można jeść mniej lub więcej, przy czym tutaj trzeba uważać na inne choroby typu zaburzenia odżywania, bo niestety, lubią pojawiać się razem. Problemy ze snem, czyli albo brak snu albo ciągły sen, przy ciągłym uczuciu zmęczenia, przy czym chory może się budzić nad ranem, np kilka godzin przed budzikiem, rozmyślać o swoim życiu w negatywny sposób, co może doprowadzić do lęków. Jednym z najbardziej alarmujących objawów może być ciężkość w stawaniu z łóżka rano, myślenie o całym dniu sprawia, że taka niby prosta czynność, wydaję się niemożliwa. 

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z Aniołem Stróżem?

Typy depresji

Oczywiście są różne rodzaje depresji, zapoznanie się z nimi może być ważne, jeśli chcemy wiedzieć jak rozmawiać z osobą chorą na depresję. Jedną z niebezpiecznych rodzajów może być depresja lękowa. Osoba chora ma bardzo obniżone poczucie własnej wartości, przy ciągłym poczuciu strachu, nieuzasadnionego lęku, często o przyszłość, co doprowadza do wysokiego prawdopodobieństwa samobójstwa. Kolejny typ to depresja urojeniowa, osoba chora ma błędne wrażenie, że każdy ją ocenia, obgaduję, śmieję się z niej. Przez to może przestać ufać bliskim osobom, nawet jeśli chcą jej pomóc, trzeba się w tedy wykazać dużą cierpliwością, taka osoba bardzo cierpi, może to prowadzić do innych chorób np fobii społecznej. Niebezpieczną, ale pod innym względem niż samobójstwo (które zawsze powinno się brać pod uwagę, gdy ktoś choruje, nie można tego bagatelizować), jest dystymia, tzw depresja maskowana. Jak sama nazwa wskazuje, chory „nakłada maskę”, może dusić wszystko w sobie i wyglądać zupełnie normalnie, lub mieć tylko niewielkie obniżenie humoru. Często takie osoby robią wszystko automatycznie, normlanie chodzą do pracy, być może nawet sprzątają w mieszkaniu, czy wychodzą ze znajomymi, nawet jak nie mają na to energii, chcą zachować tą „maskę normalności”. Dobrze w tedy wiedzieć jak rozmawiać z osobą chorą na depresję, żeby nie pogorszyć cierpienia.

Jak rozmawiać z osobą chorą na depresję? 

Wiedząc już jakie mogą być objawy depresji warto by było wiedzieć, jak rozmawiać z osobą chorą na depresję. Przede wszystkim nie wymagajmy od chorego zbyt wiele, nie jest zdrowy, nie myśli jak zdrowa osoba. Pamiętajmy, że często jedną z opcji wyjścia z niechcianej sytuacji dla takiej osoby często jest śmierć. Jeśli osoba z depresją postanowi wyjść i się z nami spotkać, nie wymagajmy od niej uśmiechu, ona wystarczająco zużywa swoją energie na przebywanie poza domem, to od nas zależy, czy będzie to spotkanie wspominać dobrze, czy nie. Jeśli z osobą chorą chodzimy do pracy, bądźmy dla niej bardziej wyrozumiali, jeśli chce wziąć wolne, L4, bądź chcę po prostu wyjść wcześniej dajmy jej, to może nawet uratować jej życie. Jeśli taka osoba się spóźnia, nie miejmy jej to za złe, poranki dla chorego z depresją potrafią być przeraźliwie ciężkie, szczególnie po źle przespanej nocy. Jeśli chory jest osobą dla nas bliską, dzieckiem, rodzicem, przyjaciele, przyjaciółką, upewnijmy się, że chodzi na terapie, do psychiatry oraz że bierze leki. Nie zapominajmy jak rozmawiać z osobą chorą na depresję, ale skupmy się też na sobie, nie pomożemy innym, jeśli najpierw nie pomożemy sobie. 

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z chorym na ChAD ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *