Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie?

Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie?

Osoby narcystyczne są niezwykle ciężkimi przypadkami, jeśli chodzi o komunikację. Szczególnie sytuacja się utrudnia jeśli próbujemy przeprowadzić rozmowę z narcyzem w konflikcie. Często można doświadczyć bowiem wybuchów agresji z jego strony. Tak więc jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie?

Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie i dlaczego jest to tak problematyczne?

Relacje z narcyzem zwykle przysparzają nieskończonej ilości problemów. Nie da się ukryć, że praktycznie każda konwersacja, która w jakiś sposób- pośredni lub bezpośredni- dotyczy osoby z narcystycznymi skłonnościami, może skończyć się prowokacjami i frustracją, a w efekcie doprowadza do jeszcze większego zaognienia się konfliktu. Wynika to bowiem z konkretnych cech i predyspozycji narcyza. Konwersacja z osobą o skłonnościach narcystycznych należą do niezwykle skomplikowanych zagadnień, które niestety, dość często już na początku skazane są na porażkę. Szczególnym problemem jest fakt, że takie osoby chętnie wzbudzają w sowim rozmówcy poczucie winy, a także prowokują do ostrzejszej wymiany zdań, w efekcie wybucha konflikt na szeroką skalę, który jednak po narcyzie dosłownie spłynie, podczas gdy my, będziemy przeżywać jego konsekwencje.

Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie i na co warto się przygotować?

Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie? Przede wszystkim warto przygotować się na konkretny zestaw zachowań i od razu nabyć pewną odporność psychiczną. Warto wiedzieć, że:

  • narcyz będzie uciekał się do manipulacji- ich głównym zadaniem będzie wywołanie poczucia winy lub wpłynięcie na nasz realny odbiór konkretnej sytuacji.
  • narcyz nie ma empatii- co oznacza, że nie będzie przebierał w słowach, nawet tych najbardziej raniących.
  • narcyzowi nie brakuje egoizmu- nawet w konflikcie, jest on sam dla siebie autorytetem i uważa się za wzór godny do naśladowania.
  • narcyz będzie nas prowokował- rozmowa z narcyzem w konflikcie jest dla nas niezwykle ciężka, jednak on sam czuje się jak ryba w wodzie i wykorzysta wszelkie środki ku temu, by dalej eskalować sytuację i wprowadzać jeszcze więcej nerwowości.
  • narcyz może być agresywny- zwykle osoby o tendencjach narcystycznych nie mają oporu przed tym, by wykorzystywać przemoc psychiczną. Niemniej jednak w konflikcie, zdarza się, że rozmówca narcystyczny może również uciec się do przemocy fizycznej. Wobec tego trzeba przygotować się na liczne obelgi, zastraszania, a także upokarzanie, które ma postawić go w sytuacji, w której będzie mógł swobodnie dominować. Tak naprawdę, narcyz w konflikcie jest niezwykle niebezpiecznym partnerem do dyskusji.
  • narcyz nic nie bierze do siebie- z pewnością my będziemy ten konflikt długo przeżywać, narcyz natomiast będzie udawał, że nic się nie wydarzyło. Nie bierze on konfliktu do siebie i nie przyjmuje do wiadomości, że mógł również kogoś zranić. 5 minut po dyskusji w ogóle o niej zapomina.
Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać ze zmarłą osobą?

Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie?- przydatne wskazówki

Po pierwszej, jeśli chcemy rozmawiać z narcyzem w konflikcie, musimy zachować stoicki spokój i nie dać się sprowokować za żadną cenę. Warto więc wyciszyć emocje i przygotować się na wspomniane już wcześniej manipulacje. Co więcej, dość ciekawym sposobem na rozmowę z narcyzem w konflikcie jest również jego ignorowanie. Przysłowiowe puszczanie mimo uszu obelg i raniących słów również wpłynie na to, że o wiele lepiej będziemy mogli w takiej sytuacji zachować spokój. Ważne jest, by nie brać słów narcyza dosłownie, ani nie dać się nimi zranić. Najważniejsze jednak jest to, by w czasie całej dyskusji z narcyzem w konflikcie, nie poświęcać mu zbyt dużo uwagi, bo tego on właśnie oczekuje. Mówiąc proście, przez całą rozmowę powinniśmy się o wiele bardziej skupiać na sobie, niż na nim. Nie analizujmy tego co on mówi, ani nie ciągnijmy tematu zbyt długo. Skupmy się na słowach, które wypływają z naszych ust.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *