Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Wraz z wiekiem niektóre funkcje naszego organizmu przestają poprawnie działać. Wobec tego pojawiają się problemy w różnych sferach życia, które znacznie utrudniają funkcjonowanie. Demencja jest niezwykle popularnym schorzeniem, jednak jak rozmawiać z chorym na demencję?

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z wpmag.pl

Jak rozmawiać z chorym na demencję?- zrozumienie istoty problemu

Pierwszym krokiem do tego, by móc nawiązać konwersację z osobą chorą na demencję, okazuje się zrozumienie istoty tego problemu. Podczas komunikacji z chorym, posiadanie podstawowej wiedzy na temat demencji, a także jej wpływu na poszczególne funkcje i organy- w tym na mózg pacjenta, okazuje się kluczowe. Co więcej, demencja sama w sobie nie jest jednostką chorobową, a zbiorem zaawansowanych objawów, które odnoszą się do obniżenia sprawności umysłowej. Zwykle jest ona wywoływana przez choroby mózgu jak np. Alzheimer, udar, czy ciała Levy’ego. Zwykle wyróżnia się kilka rodzajów demencji, które dają odmienne objawy. Niemniej jednak cechą wspólną jest otępienie. Pojawiają się więc problemy z pamięcią, a także z przyswajaniem kolejnych informacji. Pacjenci nie są również wstanie komunikować się w poprawny sposób, a także doświadczają zaburzeń orientacji czasowo- przestrzennej. Mają oni również problem z prawidłowym postrzeganiem rzeczywistości. Demencja powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu, a także wyraźne problemy na poziomie komunikacyjnym. Zastanawiając się więc jak rozmawiać z chorym na demencję, trzeba przede wszystkim zrozumieć, że pacjent postrzega świat i otaczającą go rzeczywistość w całkiem inny sposób. Oznacza to w praktyce, że mają oni własną wizję rzeczywistości, która niestety nie jest zgodna z realiami. Dlatego też dość często pojawiają się różnego rodzaju konfabulacje, a także nerwowość oraz agresja. Warto więc wiedzieć, że opiekun osoby z demencją musi zdawać sobie sprawy z tego, że w zachowaniu chorego nie ma jednak żadnej złej woli, gdyż to choroba w całości przejmuje władzę nad zachowaniem pacjenta.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać ze świnką morską?

Jak rozmawiać z chorym na demencję?- podstawowe informacje

Na samym początku warto wiedzieć, jak w ogóle zacząć rozmowę z pacjentem z demencją. Tak więc w pierwszej kolejności najważniejsze staje się utrzymanie kontaktu wzrokowego, a także dotykowego. Wobec tego warto bezpośrednio stanąć przed pacjentem, a także być cały czas na jego poziomie. Warto wiedzieć, że niezbędne jest również zaaranżowanie odpowiednich warunków, w których ma przebiegać komunikacja. Trzeba zauważyć, że należy do minimum ograniczyć bodźce i wyeliminować muzykę, telewizję, a także ograniczyć obecność innych osób w pomieszczeniu. Dzięki temu, chory będzie mógł skupić się na konkretnym komunikacie, a nie skupiać się na innych elementach. Nie traktujmy jednak osoby chorej w taki sam sposób w jaki traktowalibyśmy dziecko, nawet w momencie, kiedy choroba coraz bardziej postępuje, a kontakt wydaje się całkowicie niemożliwy. Cały czas warto wiedzieć, że mamy kontakt z osobą dorosłą, która może odczuwać frustrację i złość, w momencie, kiedy ktoś będzie traktował ją z wyższością. Warto również używać sformułowań, które używalibyśmy w naturalnej rozmowie z osobą dorosłą. Niemniej jednak warto wykorzystywać maksymalnie krótkie i treściwe komunikaty. Pytania formułować należy tak, by chory mógł swobodnie odpowiadać na zadane pytanie „tak” lub „nie”. Opiekunowie i bliscy osób z demencją powinny również zachować spokój i wyciszyć emocje, gdyż osoby z demencją często mogą się zachowywać agresywnie i odczuwać złość. Warto jednak pamiętać, że nie wynika to z ich złych zamiarów, tylko z powodu niewystarczającego rozmienia rzeczywistości. Warto zachowywać więc maksymalnie łagodny ton głosu, a także nie reagować zbyt dynamicznie podczas rozmowy. Warto również unikać zbyt żywiołowej gestykulacji i zdań rozkazujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *