Nie wiesz, czym jest e-recepta online? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym jest i jak ją otrzymać! Sprawdź też, jak ją zrealizować i co zrobić, gdy stanie się ona nieważna.
E-recepta online jest świetną pomocą, w sytuacji, gdy chory nie jest w stanie udać się do lekarza. Wystarczy kilka minut, aby zdobyć ten dokument i wybrać się do apteki po przepisane lekarstwa. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
E-recepta online – co to jest?
Zastanawiasz się, czym jest e-recepta online? Jest to elektroniczny dokument, który wystawiany jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego z pacjentem. Jest to zalecenie co do sposobu leczenia zgłoszonego problemu zdrowotnego. Na recepcie elektronicznej znajdują się dane pacjenta takie jak imię i nazwisko oraz pesel. Zapisane są także dane osoby, która wystawiła dany dokument. Podane są również informacje o lekach (nazwa, ilość i dawkowanie). Jeśli zapomniałeś o kończących się lekach, to nie ryzykuj przerwaniem terapii – e-recepta online pomoże ci kontynuować leczenie.
Jak otrzymać receptę elektroniczną?
E-receptę można uzyskać między innymi poprzez wypełnienie formularza medycznego na stronie internetowej. W takim zgłoszeniu konieczne jest podanie podstawowych informacji o pacjencie: imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, adres e-mail, numer telefonu. Należy również odpowiedzieć na kilka pytań, które dostarczą lekarzowi danych o stanie zdrowia pacjenta. Wskazać też trzeba, o jakie leki się wnioskuje i w jakiej ilości. Po uzupełnieniu formularza przesyła się go do weryfikacji. Jeśli zostanie on zaakceptowany, to pacjent otrzyma wiadomość SMS z numer PIN, który uprawnia do odbioru leków.
Jak zrealizować e-receptę online?
Jeśli pacjent otrzymał wiadomość SMS z kodem PIN, to może on udać się do apteki po odbiór leków, o które wnioskował. Podczas realizacji recepty elektronicznej farmaceuta poprosi także o podanie numeru pesel, który jest niezbędny do wydania przepisanych lekarstw. Te dwie informacje (numer PIN i pesel chorego) upoważniają do odbioru recepty. Jeśli zdarzy się sytuacja, że pacjent nie będzie w stanie samodzielnie udać się do apteki po odbiór leków, to może to zrobić za niego dowolna osoba. Wystarczy, że w punkcie aptecznym poda się PIN i numer pesel chorego, aby farmaceuta wydał leki z recepty.
Recepta elektroniczna – kiedy nie zostanie wystawiona?
Każde zgłoszenie chęci otrzymania e-recepty podlega weryfikacji. Podane w formularzu medycznym informacje są analizowane i jeśli nic nie wzbudza wątpliwości specjalisty, to recepta jest akceptowana i wystawiana. Zdarzają się sytuacje, że lekarz nie zatwierdza wypełnionego formularza medycznego. Powodem mogą być błędne lub niepełne dane podane przez pacjenta, czy też brak zasadności co do przyjmowania przez chorego podanych lekarstw. E-recepta nie zostanie też wystawiona na leki odurzające.
Co zrobić z nieważną receptą elektroniczną?
Jeśli e-recepta straci swoją ważność, to można zwrócić się do lekarza, który ją wystawił, o przedłużenie jej terminu realizacji. Jeśli nie ma takiej możliwości, to niestety trzeba wnioskować o nową receptę. Może się zdarzyć również tak, że recepta będzie zawierała jakieś błędy. W przypadku drobnych pomyłek, poprawki może nanieść farmaceuta w aptece. Przy znaczących nieprawidłowościach należy zgłosić się do osoby, która wystawiła daną receptę elektroniczną.
Zwolnienie lekarskie online – na czym polega?
Oprócz recepty elektronicznej w internecie można także wnioskować o szybkie e-zwolnienie lekarskie. W udostępnionym formularzu uzupełnia się podstawowe dane chorego pracownika. Podaje się NIP pracodawcy, przyczynę niezdolności do pracy oraz czas nieobecności. Takie dane są weryfikowane i w ciągu 15 minut przesyłany jest elektroniczny dokument, który jest usprawiedliwieniem nieobecności w pracy.
Korzystanie z e-recepty to bez wątpienia oszczędność czasu, gdyż nie stoi się w kolejkach do lekarza. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, bo w zaledwie kilka minut można otrzymać dokument na wykupienie pożądanych lekarstw.