Jak rozmawiać z nastoletnią córką?

Jak rozmawiać z nastoletnią córką?

Nastolatki zwykle uchodzą za niezwykle buntowniczą grupę w społeczeństwie. Mają one własny świat i starają się go poukładać na własnych zasadach. Rodzice często mają więc spory problem, by konkretnie ze swoją pociechą porozmawiać. Tak więc jak rozmawiać z nastoletnią córką?

Jak rozmawiać z nastoletnią córką?- świat nastolatków

Rozmowy z nastoletnią córką, są obowiązkiem zarówno matki jak i ojca. To oni muszą czuwać nad bezpieczeństwem swojej pociechy i skłaniać ją do podejmowania odpowiednich i racjonalnych decyzji. Niemniej jednak często takie rozmowy kończyły się wybuchem płaczu, agresją lub konfliktem, po którym pomiędzy dzieckiem, a jego rodzicami zapadała wymowna cisza. Rozmowy z nastolatkami często bywają dla rodziców niezwykle problematyczne. Wynika to przede wszystkim z tak zwanej różnicy światów, w których oboje się obecnie znajdują. Matka czy ojciec mogą się pochwalić solidnym doświadczeniem życiowym. Co najważniejsze jednak wiedzą oni doskonale, jakie błędy popełnili sami w latach swojej młodości. Wiedzą dobrze, że niektóre szaleńcze i młodzieżowe wybryki, mogą nieść za sobą niezwykle poważne konsekwencje, z tego też względu, podczas rozmowy z nastoletnią córką, najczęściej kieruje nimi nic innego jak zwykły strach. Nie da się ukryć, że każdy rodzic jest przerażony tym, jakie pułapki czekają na jego nastoletnią córkę w obecnych realiach. Niemniej jednak rodzice powinni zawsze przypominać sobie swoje lata młodzieńcze. Czy zawsze byli grzecznymi i poukładanymi nastolatkami? Z pewnością nie, gdyż każdy okres życia rządzi się swoimi prawami i ma swój własny margines błędów. Warto więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na swoje własne poczynania, a także na wyciągnięte z nich nauki. Co więcej rodzice nie powinni podchodzić do rozmowy ze swoją nastoletnią córką, bez odpowiedniego zrozumienia jej świata, a także stanu emocjonalnego, w którym się ona obecnie znajduje. Rozmowa z nastoletnią córką może być bowiem jednym z najprzyjemniejszych doświadczeń w życiu, dla obu ze stron. Może ona przebiegać w miłej i spokojnej atmosferze, a co więcej nie musi być okupiona wybuchem agresji i obustronną frustracją. Kluczem jest jednak okazanie wzajemnego zrozumienia, a przede wszystkim wzajemnego szacunku.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z mężem o rozwodzie?

Jak rozmawiać z nastoletnią córką?- porady i wskazówki dla rodziców

W życiu każdego rodzica i każdej córki przychodzi moment, który wymaga przeprowadzenia poważnej rozmowy. Warto się więc do tego odpowiednio przygotować. Rodzice mogą skorzystać z kartki papieru, by spisać na niej wszystkie najważniejsze kwestie, jakie chcą ze swoją nastoletnią córką poruszyć. Dzięki temu będą oni mogli skutecznie zapanować nad dyskusją i nie doprowadzić to tego, że przez przypadek zejdzie ona na zupełnie inny tor niż było to zaplanowane. Warto również zadbać o odpowiednią postawę. W praktyce oznacza to, że rodzice powinni znajdować się na takim poziome jak córka, a także przez cały czas powinni utrzymywać kontakt wzrokowy z pociechą. Kolejną niezwykle istotną kwestią jest zadbanie o odpowiedni ton rozmowy. Dziecko będzie żywiołowo reagowało na wypowiadane przez nas słowa, więc rodzice powinni zadbać o to, by wyciszyć się emocjonalnie. Nawet lekko podniesiony ton zwróci uwagę córki i może doprowadzić do tego, że zademonstruje ona swoje niezadowolenie i frustrację. Warto więc panować nad tonacją głosu, a także wyraźnie i spokojnie wypowiadać kolejne słowa. Pod żadnym pozorem jednak rodzice nie powinni dziecku umożliwić dominacji i przejęcia kontroli nad dyskusją. Powinni oni więc dokładnie pilnować tematów, które mają być przez nich poruszone, a jednocześnie nie dawać córce odwrócić swojej uwagi i skierowania jej na błahe i niepotrzebne tematy. Rodzice powinni pokazać dziecku, że doskonale je rozumieją, a jednocześnie podkreślić, że rozmowa wynika głównie z troski o dobro córki, a nie ma na celu jej karcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *