Jak rozmawiać z osobą po udarze?

Jak rozmawiać z osobą po udarze?

Przebyty udar mózgu już na zawsze zmienia człowieka. U wielu pacjentów pojawia się zespół zaburzeń mowy, nazywany po prostu afazją. W jej przebiegu, chory po udarze traci zdolność porozumiewania się lub jest ona mocno upośledzona. Tak więc jak rozmawiać z osobą po udarze?

Rozmowa z człowiekiem po udarze – podstawowe informacje

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, że osoba po udarze wymaga specjalnego podejścia i opieki. Trzeba się odpowiednio przygotować na to, że rozmowa z nią nie będzie należała do najłatwiejszych. Nie będzie wynikało to z samej niechęci pacjenta, ale z braku odpowiednich możliwości. U pacjentów po udarze często diagnozuje się afazje, która upośledza zdolność komunikowania się. Wobec tego chory musi spokojnie i cierpliwe uczyć się wszystkiego od nowa. Jeśli chcemy rozmawiać z osobą po udarze, w pierwszej kolejności trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Nie możemy oczekiwać zbyt wiele podczas pierwszej próby komunikacji, a także musimy wykazać się ogromną dozą zrozumienia i cierpliwości.

Jak rozmawiać z osobą po udarze?- pomocne wskazówki

Przygotowując się do rozmowy z osobą po udarze, trzeba mieć na względzie to, że chory musi cały czas widzieć naszą twarz. Oznacza to, że nie możemy jej niczym zasłonić, a także umożliwić choremu by przez cały czas uważnie śledził ruch naszych ust. Co więcej, o wiele lepiej będzie jeśli utrzymamy stały kontakt wzrokowy. Kolejno, trzeba również przygotować kilka pomocy, najlepiej czystą kartkę oraz długopis. Dość częstą praktyką jest puszczanie pacjentom po udarze telewizji czy nagrań, które mają wesprzeć go w ponownej nauce mówienia, jednak to rozmowa twarzą w twarz jest najlepszą formą terapii. Pamiętajmy, że osoby po udarze mają ogromny problem z tym, by zrozumieć rozmówcę, szczególnie jeśli go nie widzą. Podczas rozmawiania z osobą po udarze, warto również pamiętać o tym, by:

  • mówić niezwykle wolno- podobnie jakbyśmy chcieli idealnie wypowiedzieć każdą głoskę
  • mówić niezwykle wyraźnie- przy pomocy prostego języka i maksymalnie krótkich zdań.
Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z chłopakiem?

Co więcej, jeśli chcemy o coś zapytać, formułujmy pytania tak, by chory mógł na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Można nawet zapisać te dwa słowa na kartce i poprosić chorego, by wskazywał właściwą odpowiedź. Pozwoli to się zorientować, czy osoba po udarze rzeczywiście nas rozumie. Podczas „konwersacji” wskazane są również wszelkie gesty, pomocne przedmioty, czy nawet rysunki na kartce. W przypadku kiedy zauważymy, że pojawiły się problemy ze zrozumieniem naszych słów warto akcentować jedynie te najważniejsze, przy pomocy wyraźnej tonacji. Nie wskazane jest również poruszanie wielu tematów jednocześnie, ani zbytnie popędzanie podczas rozmowy.

Jak rozmawiać z osoba po udarze tak by ją zrozumieć?

Konwersacja z osobą po udarze może być niezwykle trudna szczególnie wtedy, kiedy my nie możemy zrozumieć, co pacjent chce nam przekazać. Wówczas warto rozpocząć od ustalenia z chorym kluczowych spraw. Spróbujmy dowiedzieć się, o kogo chodzi? co się dzieje? czego dotyczy dana sytuacja? Wobec tego trzeba zadawać krótkie i precyzyjne pytania, na które pacjent może odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Co więcej, co jakiś czas warto powtarzać informacje, które do tej pory udało się nam ustalić. Często daje to szanse na uzupełnienie wypowiedzi, a także na zapoznanie się z nowymi informacjami. Z pewnością znacznie ułatwi to zrozumienie osoby po udarze. Niemniej jednak warto pamiętać, że nie zawsze będziemy mogli w całości zrozumieć, co pacjent chce nam dokładnie przekazać. Wobec tego, nie warto ciągnąć jednego tematu przez zbyt długi czas, a warto wrócić do niego po krótkiej przerwie. Najważniejsze jest jednak to, by zachować spokój i nie ulegać emocjom, kiedy zrozumienie osoby po udarze jest mocno utrudnione. Pacjent potrzebuje bowiem czasu na to, by powrócić do pełni swoich zdolności.

Może Cię zaciekawić:  Co to są badania nieniszczące? Ich rola i wykorzystywane metody badań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *