Jak powiedzieć rodzicom o trądziku? Sposoby na rozmowę z bliskimi o kompleksach

Jak powiedzieć rodzicom o trądziku? Sposoby na rozmowę z bliskimi o kompleksach

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która może dotknąć każdego. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Jeśli wstydzisz się swojej skory i szukasz profesjonalnej pomocy, dowiedz się, jak porozmawiać o tym z rodzicami! 

Jakie są przyczyny powstawania trądziku?

Wypryski, trądzik krostkowy lub grudkowy to popularne objawy dermatologiczne choroby skóry, która może pojawić się w każdym wieku. Nie jest objawem zaniedbania skóry i intensywniejsze mycie nie wystarczy, aby ją wyleczyć. 

Przyczyny trądziku młodzieńczego wynikają przede wszystkim ze zmienionej gospodarki hormonalnej młodego organizmu. Gdy zachodzą w nim gwałtowne zmiany związane z okresem dojrzewania, pojawia się łojotok, wzmożona potliwość i rogowacenie naskórka. 

W efekcie mogą występować zaskórniki, które w kontakcie z bakteriami znajdującymi się na skórze zamieniają się w bolesne, czerwone zmiany ropne. 

Jak należy pielęgnować skórę trądzikową?

Pielęgnacja skory trądzikowej powinna być przede wszystkim bardzo delikatna. Intensywne mydła, toniki zawierające wysuszający alkohol czy perfumowane kremy niestety trzeba wyeliminować. 

Najlepszym wyjściem jest stosowanie wieloetapowego, delikatnego oczyszczania połączonego z nawilżaniem. Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i na wszelkie podrażnienia będzie reagowała jeszcze silniejszą nadprodukcja łoju.

Co więcej, w prawidłowym dbaniu o cerę problematyczną, bardzo istotną kwestią jest złuszczanie. Najlepiej w tym celu stosować peelingi enzymatyczne i preparaty zawierające kwasy. 

Pozwolą one delikatnie zlikwidować warstwy nadmiernie zrogowaconego naskórka, a także rozjaśnia przebarwienia i spłycą już powstałe blizny. 

Zasady dbania o cerę z niedoskonałościami

Różnorodne rodzaje trądziku wymagają innej opieki. W przypadku wyprysków bardzo ważne jest znalezienie konkretnej przyczyny. Jeśli podłoże konkretnych zmian jest hormonalne, konieczne może być wdrożenie niezbędnej farmakoterapii. 

Jeśli wypryski są silnie zaognione, w trakcie leczenia dermatologicznego należy przyjmować produkty zawierające antybiotyki. Mogą być to zarówno maści, kremy, jak i tabletki. 

W procesie leczenia trądziku bardzo ważna jest systematyczność oraz zapobieganie. Gdy pojawiają się pierwsze zaskórniki, zarówno zamknięte, jak i otwarte dobrym wyborem jest stosowanie naturalnych metod rozpuszczających nadmiar sebum. 

Jakich sytuacji i kosmetyków warto unikać?

Wiele młodych osób sięga po kosmetyki silnie oczyszczające oraz zawierające substancje o działaniu wysuszającym. Niestety jednak, zarówno żele, jak i kremy matujące lub kosmetyki bezpośrednio kierowane do cery młodzieńczej zwykle zawierają mocne detergenty i alkohol. 

W efekcie cera jest jeszcze silniej podrażniona, a trądzik szybko reaguje ze zdwojoną siłą. 

Nie warto stosować także peelingów z drobinkami. Wszelkie mechaniczne usuwanie nierówności w przypadku skóry trądzikowej może spowodować naruszenie powierzchni skóry i rozniesienie bakterii po całej twarzy. 

Ogromnym błędem w pielęgnacji cery z niedoskonałościami jest także ich wyciskanie lub bezpośrednie zamalowywanie. Naruszanie ciągłości skóry może wywołać zakażenie bakteryjne, powstanie trudno gojących się ran, a w efekcie także trwałych blizn. 

Natomiast kwestia zamalowywania przebarwień i wyprysków powinna być traktowana bardzo ostrożnie. Oczywiście można tuszować wypryski i zaskórniki, warto jednak pamiętać o dokładnym demakijażu. 

W jaki sposób rozmawiać z rodzicami o swojej samoocenie?

W okresie dojrzewania zmienia się nie tylko ciała. Ogromnej przemianie ulega także psychika młodych osób. Wahania hormonalne wywołują huśtawki nastrojów, zwiększoną emocjonalność oraz nadpobudliwość. 

W tym okresie buduje się także pewność siebie, która w dużej mierze opiera się o wygląd. Warto odpowiednio zadbać o samoocenę dorastającego dziecka, ponieważ opinia własna na temat swojego ciała, podobnie jak opinia grupy rówieśniczej ma na tym etapie kluczowe znaczenie. Jeśli nastolatek mierzy się chorobą skóry, należy koniecznie zadbać o jej leczenie. 

Może Cię zaciekawić:  Jak napisać kondolencje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *