Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce?

Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce?

Według badań dobre wynagrodzenie jest kluczowym czynnikiem zadowolenia z pracy. Mimo tego, że wielu pracowników narzeka na poziom zarobków, mało kto porusza ten temat z własnym szefem. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce.

Przede wszystkim, aby Twoja podwyżka była skuteczna, musisz mieć mocne argumenty, musisz zrobić to w odpowiednim czasie i we właściwy sposób. Bez względu na to, jakich użyjesz w rozmowie sztuczek i trików negocjacyjnych musisz przekonać szefa, że podwyżka jest opłacalna dla firmy i nie spowoduje, że staniesz się droższym pracownikiem. 

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie bezpiecznieonline.pl

Kiedy jest czas na rozmowę o podwyżce? 

Dobry czas na rozmowę o wynagrodzeniu to czas po zakończeniu okresu próbnego, zmianie umowy o pracę, objęciu nowych stanowisk z większą odpowiedzialnością, awansu lub wykonanie bardzo trudnego zadania. W innym przypadku rozmowa raczej nie zakończy się sukcesem (chyba że masz na szefa, jakiegoś haka, jednak to może zakończyć się raczej wywaleniem cię z pracy, niż podwyżką, więc jednak szantaż odradzamy).  

O jaką podwyżkę mogę się starać?

Przed przystąpieniem do negocjacji płacowych, warto wcześniej zapoznać się ze średnimi wynagrodzeniami na podobnym stanowisku w innych miastach. Ogólnie rzecz biorąc, realistycznym celem jest podwyżka o 5-10 procent. Jeśli wymagania są zbyt wysokie, rzuca to złe światło na negocjacje i nie są one w ogóle brane pod uwagę. Może to też zmienić zdanie szefa o Tobie — może uważać Cię za osobę roszczeniową. 

Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce — jakich użyć argumentów?

Najważniejszą częścią rozmowy o podwyżce jest przedstawienie mocnych argumentów za podwyżką, przedstawienie perspektywy na przyszłe wyniki pracy i wyznaczenie celów, które przekonają Twojego przełożonego. Nie podejmuj prób szantażu, nie podawaj prywatnych powodów upragnionej pensji i nie próbuj grozić szefowi zwolnieniem, jeśli nie otrzymasz podwyżki. 

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z osobą która ma depresje?

Przygotuj przegląd swoich wyników

Jeśli nie wiesz, jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce, przede wszystkim musisz iść na rozmowę dobrze przygotowany i pewny siebie, musisz wiedzieć, jakich argumentów użyjesz i musisz umieć je łatwo wytłumaczyć. Oprócz określenia docelowego wynagrodzenia ważnym krokiem w przygotowaniach jest przegląd własnych wyników. 

Zapisz udane projekty, szkolenia, szczególne osiągnięcia dla firmy, dzięki którym zdobędziesz plusy u szefa. Zastanów się, czy firma zaoszczędziła koszty dzięki Twojej pracy, na przykład eliminując usługi zewnętrzne lub usprawniając proces? Poprzyj to liczbami i masz mocny argument, dlaczego zdecydowanie zasługujesz na podwyżkę pensji. Jednocześnie wykaż chęć robienia więcej za większe pieniądze w przyszłości. 

Przedstaw korzyści

Jeśli negocjacje nie idą do końca po Twojej myśli, możesz przestawić rozmowę na temat korzyści. Jeśli Twój przełożony nie zgadza się na wyższą pensję, zacznij mu przedstawiać plusy wynikające z tego faktu — lepsza chęć do pracy, lepszy humor, lepsza wydajność. Wskaż szefowi, że dzięki Twojej dobrej pracy nie będzie musiał zatrudniać innych dodatkowych osób, a więc w sumarycznym (rocznym kwartalnym, miesięcznym rozrachunku i tak zyska). Argumentem może być fakt, że za podwyżkę możesz zrobić dodatkowy kurs, czy zdobyć inne kwalifikacje, na które obecnie nie do końca Cię stać. 

Rozmowa o podwyżce z przełożonym — jak się zaprezentować? 

W bezpośrednich rozmowach powinieneś wydawać się pewny siebie i zdeterminowany, ale zawsze pozostań realistą.  Nigdy nie powinieneś sprzedawać się poniżej wartości. Jeśli rozmowa kwalifikacyjna nie przebiega zgodnie z twoimi życzeniami, a szef odmawia podwyżki pensji, bądź skłonny do kompromisu i proponuj alternatywy.

Na koniec, warto wspomnieć o tym, że gdy już ustalicie z przełożonym kwotę podwyżki, koniecznie zapisz podwyżkę na piśmie. Nawet jeśli negocjacje dotyczące wynagrodzenia przebiegły gładko, najlepiej od razu odnotować wynegocjowaną podwyżkę wynagrodzenia na piśmie, które podpiszecie Ty i Twój szef. W ten sposób Twój szef nie może później zmienić zdania, ani zapomnieć ustnych umów.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *