Jak rozmawiać z Bogiem?

Jak rozmawiać z Bogiem?

Bóg nas stworzył, dał nam życie. Jest naszym najlepszym przyjacielem, tylko On kocha nas bezinteresownie, bezwarunkowo. Jest najczulszym Ojcem, któremu można ufać.  Ludzie są niedoskonali i prędzej czy później zawiodą i zdradzą. My jako Jego dzieci powinniśmy odpłacić Mu miłością na miłość. Wszystkie praktyki religijne powinny być wykonywane z miłości do Boga a nie z przymusu. Jeśli kogoś kochasz to chcesz się z kimś spotykać i z nim rozmawiać. Modlitwa to nic innego niż rozmowa z Bogiem. 

Rodzaje modlitwy / rozmowy z Bogiem

  • modlitwa dziękczynna

Wyrażamy wdzięczność Bogu za to co mamy. Warto dostrzegać rzeczy jakimi Bo nas obdarowuje każdego dnia naszego życia. Dotyczy to osób jakie spotykamy na naszej drodze, zdrowia, sukcesów. Bardzo ważne jest też dostrzeganie wartości w naszym życiu takich jak przyjaźń, miłość oraz umiejętność przezwyciężenia pokus do grzechu jakich na co dzień nie brakuje. Dziękować tak naprawdę możemy za wszystko co dobre w naszym życiu. 

  • modlitwa przebłagalna

Każdy z nas jest człowiekiem słabym i grzesznym. Nie ma nikogo bezbłędnego co zawsze jest w porządku. Każdy nasz grzech bardzo rani Boga gdyż stworzył nas abyśmy czynili dobro a nie zło. Grzesząc krzywdzimy siebie i innych a przy tym zasmucamy Boga Ojca. Przepraszając Go za nasze upadki wyrażamy chęć poprawy aby następnie poczynić pewne zmiany w życiu by nie wracać do minionych błędów. Musimy być świadomi, iż sami z siebie nic nie możemy zrobić. Potrzebujemy pomocy Boga w walce z naszymi niedoskonałościami. 

  • modlitwa prośby

Ta forma modlitwy jest nieco podobna do przebłagania lecz nie dotyczy sytuacji grzechu. W naszym życiu nie brakuje sytuacji trudnych, chwil kiedy czujemy się bezradni i bez sił. Pamiętajmy, że Bóg zawsze jest przy nas, nawet wtedy kiedy czujemy się samotni. Jest to Osoba, którą możemy prosić o potrzebne łaski.  

  • modlitwa uwielbienia
Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z bankiem po wypowiedzeniu umowy?

Podczas modlitwy uwielbienia wyrażamy Bogu jak bardzo jest dla nas ważny. Podkreślamy Jego miejsce w naszym życiu. Uwielbiając Ojca doceniamy to co stworzył – cały świat. Podczas tej modlitwy cieszymy się z Jego darów.  

Czas modlitwy i rozmowy

Czas poświęcony na modlitwę jest bardzo ważny. Istotna jest pora dnia w jakiej się modlimy, inaczej będziemy funkcjonować rano niż wieczorem, a jeszcze inaczej będziemy się modlić w ciągu dnia w przerwie między codziennymi zajęciami. Ważne jest ustalenie stałej pory kiedy będziemy się stale modlić. Aby modlitwa zmieniła nas musimy wygospodarować odpowiednią ilość czasu kiedy będziemy w stanie się skupić. Musi to być chwila tylko dla nas i Boga, chwila kiedy zapomnimy o tym co na zewnątrz.   

Miejsce rozmowy z Bogiem

Tak naprawdę modlić się możemy w każdym miejscu i czasie. Spontaniczne zwrócenie się do Boga następuje wszędzie. Jednakże jeżeli nasza modlitwa jest zaplanowana i trwa określoną ilość czasu należy wybrać miejsce odosobnione, gdzie nikt nie będzie nam w danej chwili przeszkadzać. Niech to będzie nasza izdebka, miejsce spotkania nas i Boga. Może to być wybrany pokój w domu lub wyjście do kaplicy o określonej porze kiedy jest pusta. Ważne jest by w miejscu naszej modlitwy nie było hałasu, bodźców rozpraszających czy pobudzających. Podczas modlitwy powinniśmy być wyciszeni. Na pewno miejscami uprzywilejowanymi, niejako zarezerwowanymi właśnie na modlitwę są kaplice, kościoły. Idealnym czasem na spotkanie z Bogiem jest Wystawienie Najświętszego Sakramentu kiedy widzimy go twarzą w twarz. Dobrym miejscem modlitwy są miejsca kultu religijnego ze względu na cuda i objawienia. 

Walka z rozproszeniami podczas rozmowy z Bogiem

Rozproszenia są obecne podczas modlitwy, bardzo ja utrudniają a często uniemożliwiają jej przeżycie. Oto kilka z nich. Po pierwsze jest to zmęczenie. Gdy nasz organizm jest przemęczony nie jesteśmy w stanie się skupić na niczym lecz potrzebujemy odpoczynku i snu. W takim stanie modlitwa nie będzie owocna. Drugim wrogiem modlitwy jest stres i silne emocje jakie nami targają. Trudna relacja z kimś czy napięcie w pracy utrudnią nam skoncentrowanie się na rozmowie z Bogiem. Po trzecie czynnikiem będącym przeszkodą jest ogarniająca nas pustka gdy nie wiemy o czym chcemy porozmawiać. Gdy jesteśmy w próżni łatwo w to miejsce wkradają się natrętne myśli utrudniające myśli. 

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *