Jak rozmawiać z osobą w śpiączce?

Jak rozmawiać z osobą w śpiączce?

Gdy bliska osoba znajduje się w śpiączce, jest to naprawdę bardzo trudna sytuacja dla najbliższych osób. Wiele osób nie wie jak sobie z tym radzić i jak rozmawiać z osobą znajdującą się w tym stanie. Dlatego podpowiadamy to w niniejszym artykule.

Czym jest śpiączka w ujęciu medycznym?

Śpiączka według terminologii naukowej jest to długotrwały stan polegający na utracie przytomności. Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim na skutek wypadku powodującego uraz głowy. Taka osoba nie wykazuje reakcji na bodźce dochodzące ze świata zewnętrznego. W tym czasie warto, jak najwięcej czasu spędzać z osobą będącą w takim stanie. Co więcej, zaleca się także, mówić dużo do chorego. Mimo że nie odpowiada, w dłuższej perspektywie czasowej działanie takie może przynieść pozytywne rezultaty. Najczęściej objawem tego, że wszystko jest na dobrej drodze, jest sytuacja, w której osoba w śpiączce przechodzi do stanu minimalnej świadomości.

Jak rozmawiać z człowiekiem będącym w śpiączce?

Liczne badania dowodzą, że osoby, które często przebywają w otoczeniu bliskich osób, szybciej dochodzą do zdrowia. Dlatego trzeba z chorym rozmawiać normalnie tak, jak ze zdrowym człowiekiem. Warto opowiadać o sytuacjach, które zdarzyły się w ciągu dnia. Opowiadać na przykład o postępach dzieci i ich sukcesach. Nie zaszkodzi także wspomnieć o własnych uczuciach, emocjach i tęsknocie. Duże rezultaty przynosi opowiadanie o zdarzeniach w sposób bardzo obrazowy. W zależności od stanu osoby chorej bardzo często po upływie kilku tygodni zauważa się istotną różnicę. Pacjenci zaczynają coraz intensywnej reagować na głosy członków bliskiej rodziny.

W przypadku osoby ze śpiączką bardzo duże znaczenie ma poczucie kontaktu

Najważniejsze, jeśli chodzi o powrót do zdrowia osoby znajdującej się w śpiączce, jest stworzenie z nią tak zwanego poczucia kontaktu. W tym celu wystarczy już usiąść obok i złapać chorego za rękę. Można także podjąć próbę wspólnego oddychania. Każdy sposób jest dobry, gdyż najistotniejsza jest tutaj bliskość.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z pracodawcą o podwyżce?

Podczas rozmowy obserwuj chorego

W rozmowie z osobą znajdującą się w śpiączce bardzo ważnym czynnikiem jest obserwacja. Gdy opowiadasz lub dotykasz pacjenta, uważnie się mu przyglądaj. Po pierwsze zobacz, czy w ogóle są jakieś reakcje, a jeśli są, to zweryfikuj to, czy mają one wydźwięk negatywny czy pozytywny. Dzięki temu będziesz mieć świadomość, jakie zachowania pomagają, a jakie działają wręcz przeciwnie.

Jak opiekować się osobą będącą w śpiączce?

Gdy osoba bliska jest w śpiączce, trzeba walczyć o jego zdrowie i życie ze wszystkich sił. Po pierwsze istotne jest to, aby spędzać z nią, jak najwięcej czasu. Dlatego staraj się mówić, dotykać i dzielić przeżyciami z chorym. Wynajmij też rehabilitanta, który będzie systematycznie ćwiczył z pacjentem w śpiączce. Oklepuj również chorego delikatnie, pochylając jego ciała na bok. Dzięki temu ochronisz go przed odleżynami. Natomiast, gdy bliska osoba się poci, przemywaj ciało ciepłą wodą i zmieniaj koszulki. Systematycznie zwilżaj i przemywaj usta wodą. To tylko niektóre zasady, a jest ich wiele więcej. Najważniejsze jest to, aby być jak najczęściej z osobą w śpiączce i myśleć pozytywnie.

Opiekowanie się osobą w śpiączce nie jest łatwe. W tym przypadku trzeba się wykazać dużą cierpliwością i nie poddawać się przy małym niepowodzeniu. Dobre rezultaty przynosi systematyczna rozmowa, a także dotykanie, głaskanie czy trzymanie za rękę. W ten sposób tworzy się poczucie bliskości nawet jeśli tego w początkowym etapie nie widać. Opowiadaj osobie bliskiej o wszystkim, czyli o swoich przeżyciach w ciągu dnia, sukcesach, a nawet porażkach. Mów, co zjadłaś, gdzie byłaś lub byłeś i co Ciebie konkretnego dnia spotkało. Możesz także nucić ulubione piosenki czy recytować wiersze. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że po prostu będziesz. Dlatego nie spinaj się za bardzo i staraj się zachowywać się w sposób naturalny. Badania naukowe potwierdzają, że jest to bardzo ważne i w dużym stopniu pomaga w osiągnięciu sukcesu.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z klientem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *