Jak rozmawiać z osobą która ma afazję?

Jak rozmawiać z osobą która ma afazję?

Afazja jest schorzeniem, które może dotknąć w głównej mierze osoby w wieku średnim i starszym, jednak mogą wystąpić również przypadki, gdy wystąpi ona u osób znacznie młodszych. Polega ona na utracie zdolności rozumienia i tworzenia wypowiedzi, co spowodowane jest uszkodzeniem mózgu. Jeżeli jesteś opiekunem osób starszych lub znasz kogoś mającego to schorzenie i zastanawiasz się, jak rozmawiać z osobą, która ma afazję, w poniższym artykule przybliżę Ci sposoby komunikacji.

Osoba mówiąca cały czas

Wśród osób mających afazję znajdziemy również takie, które mówią cały czas a do tego bardzo dużo. Więc jeśli nie wiesz jak rozmawiać z osobą, która ma afazję z takimi objawami i zwyczajnie nie nadążasz za tym, co opowiada, postaraj się skupić nie tylko na historii, którą chce ci przekazać, ale także na różnych sygnałach. Zewnętrzne sygnały wysyłane przez twojego rozmówcę to chociażby mimika oraz gesty. Prowadząc rozmowę, możesz pokazywać jej jakieś informacje o sobie i swoim życiu albo o tym, co aktualnie dzieje się w otoczeniu. Rozmawiaj ze swoim rozmówcą, pokazując mu różne rzeczy, a informacje możesz przekazać mu poprzez różne artykuły w magazynach lub gazetach, fotografie, czy też inne wybrane przez ciebie rzeczy.

Pamiątki z przeszłości

Jeśli już chociaż trochę wiesz jak rozmawiać z osobą, która ma afazję, podczas konwersacji z nią możesz poprosić o coś związanego z przeszłością. Mogą to być zdjęcia przedstawiające ważne momenty z życia tej osoby, listy, pamiątki, czy inne ważne dla niej obiekty. Możesz również poprosić go o pokazanie ważnego wydarzenia z jego życia. Jeżeli zauważysz zainteresowanie twojego rozmówcy czymś, daj mu możliwość pokazania Ci tego. Dzięki temu będziesz o krok bliżej do wspólnej rozmowy.

Jak zachęcić do rozmowy?

Wiedząc już nieco więcej na temat tego jak rozmawiać z osobą, która ma afazję zróbmy krok do przodu. Polegał on będzie na próbie zachęcenia osoby z afazją do rozmowy. Jeśli zastanawiasz się jak to zrobić, to nie uzyskasz na swoje pytanie jednoznacznej odpowiedzi z przepisem na zachęcenie jej do udziału w konwersacji. Po pierwsze dużą rolę odgrywa tutaj czas. Powinniśmy stopniowo zachęcać ją do czynnego udziału w rozmowie z nami, ale bez wywierania presji. Dla osoby, która nie mówi wypowiedzenie nawet jednego słowa może okazać się wysiłkiem, tak więc im mniej słów użyje tym lepiej. Zacznij odczytywać sygnały płynące ze strony partnera, np. w postaci uśmiechu, mrugnięcia, czy chociażby wzruszenia ramionami. W następnej kolejności możesz kontynuować rozmowę powstałą na podstawie informacji np. ”Jesteś szczęśliwy?” dodając do tego gest pokazujący szczęście. W taki sposób do wypowiedzi dodawajmy różnego rodzaju gesty, czy też wykorzystujemy mimikę.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z chłopakiem?

Reakcja

Jeżeli zauważysz u swojego rozmówcy zainteresowanie, od razu reaguj na wysyłane sygnały. Mimo tego, że nie do końca wiesz, co chce ci przekazać, zaangażuj się. Pokazuj mu, w jaki sposób odbierasz jego sygnały i komunikaty. W niektórych momentach może Ci również pomóc bycie odbiciem swojego rozmówcy tzn. jeżeli się uśmiechnie, odwzajemnij uśmiech, jeżeli jest smutny, pokaż mu, że go rozumiesz. Jeżeli dalej zastanawiasz się jak rozmawiać z osobą, która ma afazję, tutaj możemy uznać to za nie lada wyzwanie. Ważne jest pokazanie jej nie tylko tego, że ją rozumiesz, ale także ją słyszysz oraz darzysz ją szacunkiem i uznaniem.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, odpowiedź na pytanie „jak rozmawiać z osobą, która ma afazję” nie jest prosta. Osoby mających kontakt z osobami mającymi afazję rozmowę uznaje za nie lada wyzwanie, ponieważ czynność ta jest jedną z trudniejszych podczas opieki nad taką osobą. Nie dość, że niekiedy nie rozumiemy tego, co rozmówca chce nam przekazać, jednocześnie musimy cały czas zachęcać go do brania udziału w rozmowie. Niekiedy wystarczy spędzanie razem czasu, a wtedy twój rozmówca sam będzie wiedział, kiedy nadejdzie dla niego odpowiednia chwila na rozpoczęcie rozmowy. Pamiętaj, niczego nie rób na siłę, na wszystko przyjdzie odpowiedni moment.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *