Znudzony czytaniem lektur? Wypróbuj audiobooki!

Znudzony czytaniem lektur? Wypróbuj audiobooki!

Nie od dziś wiadomo, że lektury stanowią codzienność każdego ucznia czy studenta. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dostajesz listę lektur, które masz za zadanie przeczytać w trakcie trwania obydwu semestrów. Wśród tej listy są lektury obowiązkowe i nieobowiązkowe, krótkie nowelki, ale i wielostronicowe powieści. Znajdziesz tu z pewnością pozycje, które pochłoniesz jednym tchem takie, które trafia w Twój gust i Cię zaciekawiają. Niestety będzie także wiele pozycji, wydających Ci się zwyczajnie nudnymi, a ich przeczytanie będzie stanowiło jedynie nieprzyjemny obowiązek.

Audiobook – doskonała alternatywa dla książki

Jeśli męczy Cię czytanie lektur, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Nie musisz już wertować streszczeń czy przygotowywać ściągawek na testy! Ciekawą alternatywą dla książek są audiobooki. Mogą one towarzyszyć Ci wszędzie. Jesteś w stanie słuchać ich nawet w miejscach, w których czytanie klasycznej książki byłoby niemożliwe, a więc: stojąc w autobusie, podczas drogi do szkoły czy zmywania naczyń. Aby w pełni zrozumieć treść, jaką niesie za sobą książka, nie musisz w stu procentach skupić się na tej czynności, słuchanie audiobooka możesz współdzielić również z innymi zajęciami. Audiobooki świetnie sprawdzają się zwłaszcza podczas cieplejszych miesięcy. Kiedy słońce zaczyna mocniej przygrzewać i nastaje przedwiośnie, audiobook może okazać się praktycznym rozwiązaniem. Wystarczy smartfon, słuchawki i jesteś w stanie udać się na spacer, jednocześnie słuchając ciekawej książki czy też nudnej lektury. W przypadku, gdy czujesz już wielkie zmęczenie czytaniem lektur i została przekroczona Twoja granica, audiobook także okaże się zbawienny. Eksperci potwierdzają, że czynność czytania pochłania o wiele więcej naszej energii niż czynność słuchania. Z racji tego, po przeczytaniu kilku, a nawet kilkunastu rozdziałów nieciekawej pozycji, możesz czuć się wyczerpany. Wybierając audiobook natomiast, nie musisz wkładać wszystkich swoich sił w próbę zrozumienia treści lektury. 

Dlaczego warto zdecydować się na audiobook?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie coraz częściej zamiast tradycyjnych papierowych książek wybierają audiobooki. Dzieje się tak ze względu na niezliczone zalety, które znacznie wyróżniają formę słuchaną lektur na tle tej czytanej. Przede wszystkim należy wskazać oszczędność czasu i to, że audiobook pozwala „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Podczas jego słuchania możesz wykonywać przecież szereg czynności jak: sprzątanie, gotowanie czy jazda samochodem. Kolejna kwestia to oszczędność miejsca. Jeśli masz mieszkanie o niewielkim metrażu bądź też często zmieniasz miejsce zamieszkania, wersja mówiona będzie lepszym wyborem od tej papierowej. Z kolei podczas wyjazdów perspektywa dźwigania dodatkowych kilogramów skutecznie zniechęci Cię do zabrania ze sobą książki. I tutaj znów pomocne będą wersje audio, które przecież nic nie ważą. Kolejnym atutem audiobooków jest fakt, że dają jeszcze większą możliwość odprężenia się niż tradycyjne książki. Słuchając opowieści możesz ułożyć się wygodnie, zamknąć oczy i po prostu w stu procentach zrelaksować, przenosząc się do świata przedstawionego. W dodatku nie musisz robić tego sam. Wspólne słuchanie audiobooków to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Możesz zaprosić kolegę, koleżankę, a nawet swoją sympatię. Słuchając treści opowiadanej historii, możesz poczuć się jak za czasów dzieciństwa, kiedy to mama czy tato czytali Ci bajki na dobranoc. Wymieniając kolejne zalety audiobooków nie sposób nie wspomnieć o tym, że słuchanie książek jest skutecznym i przyjemnym sposobem na naukę języka obcego. Oprócz poznawania słówek, wyrażeń czy też konstrukcji gramatycznych, doskonalisz swój akcent oraz uczysz się swobodnego porozumiewania z obcokrajowcami. 

Audiobooki są doskonałym wyborem zarówno dla uczniów znudzonych czytaniem lektur, jak i dla pozostałych grup wiekowych, które chcą po prostu miło i pożytecznie spędzić swój wolny czas. Wersje do słuchania z pewnością sprawią, że odsetek osób czytających wzrośnie, zwłaszcza wśród młodych ludzi, zainteresowanych nowinkami technologicznymi.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z deweloperem o negocjacji ceny za mieszkanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *