Co to są badania nieniszczące? Ich rola i wykorzystywane metody badań

Co to są badania nieniszczące? Ich rola i wykorzystywane metody badań

Prowadzenie działalności produkcyjnej wymaga również prowadzenia działań kontrolnych, które pozwolą na sprawną i kompletną weryfikację tworzonych produktów. Nie zawsze jednak kontrola jakości jest łatwa do wykonania bez naruszenia struktury badanych obiektów. Dlatego firma Navitest specjalizująca się w badaniach nieniszczących oferuje swoje usługi firmom produkcyjnym, które chcą mieć kontrolę nad przygotowywanymi produktami z uwzględnieniem badań jakościowych bez destrukcji badanego materiału.

Czym są badania nieniszczące?

Proponowane przez firmę Navitest badania nieniszczące to techniki badawcze, które zakładają kontrolę obiektów i wykrywanie wad oraz oznaczenie stanu materiałów w sposób, który będzie chronił badane produkty przez destrukcją. Badania nieniszczące wykorzystywane są w różnych sytuacjach, bardzo często jako badania metali, ale również w innych gałęziach przemysłu między innymi przy konstrukcjach stalowych, w energetyce, petrochemii czy w przemyśle stoczniowym. Firma Navitest posiadająca wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu badań nieniszczących stosuje w tym celu najnowsze techniki wykorzystując różne rodzaje badań.

Badania ultradźwiękowe

Wśród wykorzystywanych przy badaniach nieniszczących metod wymienić można badania ultradźwiękowe, które zakładają wprowadzenie do badanego obiektu fal ultradźwiękowych, które odbijane są przez nieciągłości materiałowe, uginane i rozpraszane na krawędziach. Badania pozwalają na oznaczenie ewentualnych nieciągłości materiałów, oznaczenie braku przyczepności w połączeniach. Wykryte mogą być w takim badaniu pęknięcia, wtrącenia czy rozwarstwienia.

Badania penetracyjne

Kolejną grupą badań realizowanych przez Navitest są badania penetracyjne. Ich celem jest wykrycie nieciągłości materiałowych przez wprowadzenie do badanego obiektu penetrantów barwnych i fluorescencyjnych. Wprowadzona do badanego obiektu ciecz będzie wykrywała pęknięcia produkcyjne i eksploatacyjnego. Rozwiązanie to sprawdza się przy badaniu metali do oznaczenia nieszczelności rur czy zbiorników.

Badania radiograficzne

Inną metodą badań wykorzystywanych przez Navitest są badania radiograficzne, które zakładają wprowadzanie do badanego obiektu promieniowania X albo promieniowania gamma. Następnie rejestrowany jest obraz prześwietlanego obiektu w postaci obrazu radiometrycznego i uzyskany zostanie wynik badania w formie radiogramu. Badania radiograficzne pozwalają na ocenę nieciągłości materiałowych między innymi w złączach spawanych, odlewach i odkuwkach. Możliwe do oznaczenia są nieciągłości, pęcherze, pęknięcia, wtrącenia braki przetopu czy przyklejenia.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z osobą po udarze?

Kiedy sięgnąć po badania nieniszczące?

Realizowane przez firmę Navitest badania nieniszczące przybierają różną formę w zależności od zapotrzebowania klientów i badanych materiałów. Zastosowanie badań jest bardzo szerokie, warto mieć je na uwadze w przemyśle i przy działalności zakładów produkcyjnych zajmujących się obróbką metali. W tej sytuacji oznaczenie niedoskonałości materiałów pozwala na reakcję w stosunku do produkcji i ewentualne usunięcie tych materiałów, które nie będą spełniały standardów jakości. Sięgając po ofertę Navitest klienci mogą oczekiwać, że badania nieniszczące wykonane będą z zachowaniem najwyższych standardów i dbałością o wysoką jakość każdego wykonanego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *