Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

Rozmowa w związku dwóch ludzi to bardzo ważny aspekt. Buduje ona nie tylko więzi emocjonalne, ale także ułatwia rozwiązywanie problemów. Ale jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

Dialog jest ważny czyli jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

Rozmowa dwóch połówek w związku to podstawa, ale co zrobić jeśli jedna ze stron unika dialogu. Brak chęci rozmowy to ważny sygnał, którego nie należy ignorować. Może on świadczyć o braku zrozumienia małżonków, braku zaufania, a także ukrywaniu prawdziwych problemów. Bardzo często jeśli partner zmaga się z danym aspektem sam nie ma ochoty na rozmowę. Kłopoty mogą być różne zarówno natury psychicznej jak i fizycznej. Mężczyźni bardzo często nie przyznają się do schorzeń czy chorób, które im dokuczają lub nie chcą się leczyć. W przypadku chorób takich jak depresja brak równowagi oraz złe samopoczucie moze prowadzić do braku chęci do rozmowy. Różnego typu uzależnienia takie jak alkoholizm czy narkomania również mogą powodować chęć ukrywania czegoś przez partnera. Warto zwrócić uwagę także na problemy finansowe lub związane z pracą. Milczenie może być także sygnałem zdrady lub oziębłości w związku. I właśnie tutaj pojawia się istotne pytanie. Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać? 

Jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać?

No właśnie to dobre pytanie. Z pewnością trzeba stworzyć odpowiednie warunki do rozmowy. Można doprowadzić do sytuacji, gdzie można usiąść spokojnie sam na sam z mężem. Dobrym pomysłem jest przygotowanie smacznego posiłku w romantycznej aranżacji. Pora wieczorowa, przy przyciemnionym świetle jest bardzo korzystnym momentem, ponieważ skłania do rozmów. Dobrą porą na dialog jest także spacer, można zaproponować mężowi wspólną wycieczkę i poprosić lub zainicjować z nim szczerą rozmowę. Jeżeli jest taka możliwość warto wybrać się wspólnie na kilka dni w góry, nad morze lub do lasu. Oderwanie od codzienności, a także czas na chwilę refleksji i relaksu niezwykle skłania do otwarcia się na rozmowę. Dobrze jest zadać delikatne pytania na temat samopoczucia i stanu emocjonalnego męża. Ważne jest stworzenie atmosfery wzajemnego zaufania, ale z jednoczesnym pozostawieniem przestrzeni dla drugiej połówki na przemyślenia. Z całą pewnością w początkowej fazie problemu nie warto wywierać presji na partnerze. W sytuacji kiedy mamy mamy problem z partnerem (szczególnie taki jak rozmawiać z mężem, który nie chce rozmawiać) nie są wskazane są zbyt częste pytania lub zbytnie narzucanie się swoją osobą. Troska o bliskich jest ważna ale istotne jest także pozostawienie przestrzeni na własne wybory i decyzje. Kiedy uda nam się skłonić partnera do rozmowy i dowiemy się w czym rzecz ważne jest spokojne podejście do sprawy. Nie warto ulegać gwałtownym emocjom, które bardzo często prowadzą do konfliktu i niezgody obu stron. Z całą pewnością warto dać sobie czas, dzień dwa lub nawet więcej na dokładną analizę sytuacji, plusy i minusy sytuacji, możliwości rozwiązania sprawy, a także zachowanie dystansu i równowagi. Czas na chwilę zastanowienia to chwila na ułożenie własnych emocji zarówno z naszej jak i że strony partnera. Jeżeli prośby i nakłonienie do rozmowy, a także metody nie przyniosą pożądanych efektów z pewnością trzeba obserwować związek oraz dalsze zachowanie partnera. Oczywiście absolutnie nie powinno się podejmować zbytniej kontroli, ale zdrowa relacja wymaga przejrzystości, wspólnych planów a także rozmów. Brak dialogu może prowadzić do rozpadu związku, dlatego bez wątpienia wymaga kontroli, milczenie nie może też trwać bez końca ciągłe domyślanie się jest bowiem bardzo męczące i wymaga jasności. Jeżeli napięta atmosfera pomiędzy partnerami przedłuża się warto postawić warunki. Jeśli obie strony są zdecydowanie można zgłosić się do psychologa lub mediatora, który może przedstawić pomoc w zakresie rozwiązania sprawy oraz nakłonienia do rozmowy. W każdym razie brak dialogu to poważne zaburzenie komunikacji pomiędzy partnerami, którego z całą pewnością nie można ignorować. Jeśli problem się powtarza z całą pewnością warto wziąć sprawę poważnie i wspólnie podjąć odpowiednią decyzję.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z osobą w śpiączce?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *