Jak rozmawiać z deweloperem o negocjacji ceny za mieszkanie?

Jak rozmawiać z deweloperem o negocjacji ceny za mieszkanie?

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym warto pamiętać o tym, że dzięki podjęciu negocjacji z deweloperem możemy sporo zyskać – niekoniecznie musi to być obniżenie ceny mieszkania, ale na przykład tańsze miejsce postojowe lub wzięcie na siebie przez dewelopera wszystkich (bądź większej części) opłat związanych z zawarciem umowy deweloperskiej oraz przenoszącej własność w formie aktu notarialnego.

Jak negocjować cenę mieszkania

Przede wszystkim przed przystąpieniem do negocjacji warto określić cel, jaki chcemy osiągnąć – czy ma nim być właśnie niższa cena mieszkania, czy może wyższy standard wykończenia lokalu lub niestandardowe elementy wyposażenia mieszkania bądź dodatkowe miejsce postojowe gratis.

Negocjując cenę mieszkania warto mieć na uwadze fakt, że zazwyczaj deweloperzy są przygotowani na negocjacje cenowe, a uzyskanie kilku procent rabatu nie musi okazać się dużym problemem. Czynnikami, wpływającymi na wysokość rabatów, udzielanych przez deweloperów, są przede wszystkim wysokość marży (im jest wyższa, tym możliwości obniżenia ceny są większe) oraz popyt na mieszkania w danej inwestycji, realizowanej przez dewelopera – jeżeli zainteresowanie kupujących jest spore, deweloper może nie być skłonny oferować wysokich upustów.

Przede wszystkim bardzo ważne będzie odpowiednie przygotowanie się do rozmów z deweloperem, w tym szczegółowe określenie własnych potrzeb i oczekiwań, a także naszych mocnych stron jako nabywcy (na przykład w przypadku gdy zakupu dokonujemy za gotówkę lub gdy wybrane przez nas mieszkanie nie cieszy się zainteresowaniem klientów ze względu na mało praktyczny rozkład lub mniej atrakcyjne położenie w budynku).

Wartościowe argumenty w negocjacjach z deweloperem

Zanim podejmiemy negocjacje z deweloperem, powinniśmy dowiedzieć się tak dużo jak to możliwe na temat realizowanej przez niego inwestycji oraz interesującego nas mieszkania. Dzięki temu możemy przede wszystkim zyskać merytoryczne argumenty do wykorzystania na potrzeby rozmów z deweloperem, a znajomość mocnych i słabszych stron projektu może okazać się nieoceniona już w trakcie negocjacji. Dodatkowo naszą argumentację może wzmocnić fakt, iż zakupu planujemy dokonać za gotówkę, jak zostało wspomniane wyżej, podobnie jak planowane nabycie więcej niż jednego lokalu w danej inwestycji (w takim przypadku będziemy mogli zazwyczaj liczyć na większy upust). Warto przy tym pamiętać, że negocjacje z deweloperem mogą oznaczać dla kupującego konieczność kompromisu, na co trzeba być także gotowym. Ustępstwa nie powinny jednak dotyczyć zapisów umownych, które także warto negocjować, gdyby miały one okazać dla nas niekorzystne – tu przydatna może okazać się pomoc prawnika, który przeprowadzi analizę umowy i wskaże postanowienia, które powinny zostać renegocjowane z deweloperem. W takim przypadku przed samym podpisaniem umowy należy bardzo dokładnie zweryfikować umowę w zakresie jej zgodności z podjętymi przez jej strony ustaleniami.

Może Cię zaciekawić:  Jak rozmawiać z osobą z urojeniami?

Mieszkanie z rynku wtórnego – możliwość negocjacji ceny

Podobnie jak w przypadku mieszkania kupowanego od dewelopera, również w sytuacji gdy przedmiotem umowy ze sprzedającym ma być lokal z rynku wtórnego, dobrze jest porozmawiać ze sprzedającym o możliwości obniżenia ceny lub modyfikacji innych warunków (na przykład sposobu i terminu płatności ceny, terminu przekazania kupującemu mieszkania). W kontekście negocjacji ceny mieszkania przydatne może okazać się przeprowadzenie oceny jego stanu technicznego jeszcze przed zakupem, dzięki czemu poznamy słabsze strony lokalu (a także będziemy w stanie wstępnie oszacować koszty niezbędnych prac remontowych), w rezultacie dokonania której okazać się może też, że metraż wskazany przez sprzedającego jest niezgodny z rzeczywistą powierzchnią użytkową mieszkania, co będzie oznaczać konieczność skorygowania ceny. Niezgodność metrażu może wynikać z faktu, iż powierzchnia mieszkania wskazana w prowadzonej dla niego księdze wieczystej może też obejmować metraż pomieszczenia przynależnego (komórki lokatorskiej lub piwnicy). Ustalając ze sprzedającym warunki transakcji dobrze jest pamiętać o wadach i zaletach mieszkania w danej lokalizacji, które można wykorzystać jako argumenty podczas negocjacji. Bardzo ważnym elementem przygotowania się do umowy ze sprzedającym jest także analiza stanu prawnego mieszkania, które zamierzamy nabyć. W tym przypadku również warto jest zdać się na pomoc doświadczonego prawnika. Negocjacja ceny mieszkania na rynku wtórnym wymaga więc także kompleksowego przygotowania się do rozmów ze stroną sprzedającą.

Niezależnie od tego, czy rozmowy o cenie mieszkania prowadzić będziemy z deweloperem czy też z osobą sprzedającą lokal na rynku wtórnym, do negocjacji należy się bardzo dokładnie przygotować, a już w ich trakcie być przygotowanym na konieczność niewielkich modyfikacji swoich oczekiwań, ponieważ w praktyce rzadko kiedy negocjacje przebiegają dokładnie w taki sposób, w jaki to sobie zaplanowaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *